Rola edukacji pacjentów w leczeniu bólu okolic kręgosłupa

[REKLAMA]

Ból w okolicach kręgosłupa jest jedną z najbardziej uporczywych dolegliwości. Charakterystyczny przede wszystkim dla mieszkańców krajów rozwiniętych, w poważny sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie, uniemożliwia wykonywanie obowiązków w pracy, a nawet zwykłych codziennych czynności. Niewiele osób jednak wie, że skuteczne pozbycie się dolegliwości bólowych jest możliwe dzięki samodzielnej pracy nad utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała oraz poprzez wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Przyczyny powstawania bólu determinują sposób leczenia

Osoby, które cierpią z powodu stale nawracających bólów karku i krzyża zazwyczaj na początku kierują się do lekarza. Niestety najczęściej lekarze, gdy zgłaszają się do nich pacjenci z dolegliwościami bólowymi, przepisują jedynie leki przeciwbólowe, które nie są w stanie wyleczyć przyczyn powstawania bólu, a jedynie pozwalają na przytłumienie jego objawów. Z tego względu po odstawieniu leków ból bardzo szybko powraca, a z czasem, gdy organizm uodparnia się na ich działanie, leki nie przynoszą już żadnych efektów.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby skutecznie zwalczyć powstający ból, należy odkryć przyczyny jego powstania. Tylko wtedy możliwe jest bowiem dobranie właściwej metody leczenia bólu kręgosłupa. Prawdziwym przełomem w walce z bólem stała się metoda McKenziego, której nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego.

Odkrycie rzeczywistego źródła bólu

Podstawą metody McKenziego jest odpowiednia diagnostyka, która pozwala precyzyjnie określić źródło powstającego bólu kręgosłupa. Według wieloletnich badań oraz pracy klinicznej Robina McKenziego, aż 97 proc. wszystkich dolegliwości bólowych okolic kręgosłupa ma podłoże mechaniczne i jest spowodowana przeciążeniami, na jakie narażamy kręgosłup w trakcie wykonywania codziennych czynności. Niestety, przeciążenia te najczęściej mają związek z naszymi negatywnymi nawykami, związanymi z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała w trakcie siedzenia czy leżenia. Na skutek garbienia się kręgosłup traci swoją naturalną elastyczność oraz postawę na rzecz pozycji przygiętej, która powoduje powstawanie mikrouszkodzeń w obrębie krążków między kręgami.

Te mikrouszkodzenia są bezpośrednią przyczyną powstawania dolegliwości bólowych i żeby wdrożyć skuteczne leczenie, niezbędne jest określenie, w którym fragmencie kręgosłupa doszło do ich powstania.

Leczenie bólu kręgosłupa

Udając się na wizytę do fizjoterapeuty posiadającego uprawnienia Instytutu McKenziego, zostajemy poddani szczegółowemu badaniu diagnostycznemu, na który składają się dokładny wywiad oraz badanie manualne. Pierwszy etap pozwala na określenie charakteru bólu oraz jego zmienności w różnych fazach dnia, natomiast drugi etap umożliwia terapeucie przypisanie bólu do określonej jednostki chorobowej.

Zadanie terapeuty polega po pierwsze na zdiagnozowaniu dokładnego źródła bólu, a po drugie na edukacji pacjenta umożliwiającej mu przyswojenie pozytywnych nawyków związanych z prostym siedzeniem i utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała oraz na nauczeniu go samodzielnego wykonywania w domu indywidualnie dobranego ćwiczenia. To właśnie samodzielne działanie pacjenta jest w tym wypadku najważniejsze, a rola terapeuty ogranicza się jedynie do wskazania mu odpowiedniej drogi.

Więcej informacji na temat metody McKenziego, przyczyn powstawania bólu kręgosłupa oraz metody jego leczenia, można znaleźć na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego w Poznaniu.

Jeśli do zakłóceń w pracy  kręgosłupa doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa, pojawiają się bóle głowy, szyi, rąk, pogarsza się ukrwienie mózgu, dochodzi do zawrotów głowy i obniżenia zdolności intelektualnych. Jeśli zmiany dotknęły kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, pojawiają się bóle serca, żołądka, jelit. Bardzo często człowiek chce leczyć całkowicie zdrowe serce, nie podejrzewając nawet, że przyczyną symptomów jest wada kręgosłupa. Zakłócenie pracy odcinka lędźwiowego kręgosłupa grozi bólem w pasie i nogach, pojawiają się często skurcze mięśni nóg, problemy z pęcherzem moczowym, prostatą, problemy ginekologiczne i inne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *