Wydaje Ci się, że gorzej zapamiętujesz i masz problem ze skupieniem się na pracy? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób szybko poprawić pamięć.
1. Obniżony poziom elektrolitów
W trakcie wytężonego wysiłku intelektualnego możesz mieć obniżony poziom cennych dla organizmu mikroelementów. A elektrolity i minerały, takie jak wapń, potas czy magnez wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego. Gdy ich poziom się obniża, możesz mieć wrażenie, że trudniej jest Ci się skupić. Dlatego przez intensywnym wysiłkiem sięgnij po elektrolity bez recepty do picia. Elektrolity uzupełniające warto wypić zwłaszcza przed sesją czy pracą nad ważnym projektem.
2. Za mało kalorii
Dopinasz ważny projekt w pracy i zapominasz o posiłkach? To może zemścić się na Twojej pamięci. Niedostateczna ilość kalorii sprawia, że Twój mózg nie ma siły, aby sprawnie pracować. Właśnie dlatego pamiętaj o trzech pełnych posiłkach w ciągu dnia. Powinny znaleźć się w nich: białko, węglowodany złożone, tłuszcze oraz warzywa, bogate w witaminy, elektrolity i minerały. Jedząc nieregularnie możesz też doprowadzić do obniżenia poziomu magnezu czy sodu. Warto wtedy pić dodatkowo musujące elektrolity bez recepty.
3. Za słabe dotlenienie
Gdy siedzisz przez kilka godzin w niewietrzonym pokoju, w tej samej pozycji bez ruchu, łatwo o gorsze dotlenienie mózgu. Dopada Cię wtedy senność i trudniej jest Ci się skoncentrować. Dlatego w trakcie pracy czy nauki otwieraj regularnie okno. Raz na godzinę wstań od biurka i zrób kilka przysiadów oraz wymachów rękami, aby pobudzić krążenie.
4. Brak snu
Jeśli chcesz wzmocnić pamięć, śpij minimum siedem godzin dziennie. Inaczej Twój mózg nie jest w stanie się zregenerować, a Ty skoncentrować na pracy. Jeśli w ciągu nauki dopadnie Cię senność, której nie możesz pokonać, wypróbuj power drzemkę. Na czym ona polega? Wypij espresso i połóż się na pół godziny. Gdy się obudzisz, kawa zacznie akurat działać, a Ty będziesz w stanie pracować ze „zdwojoną siłą”.
5. Złe planowanie
Czasem to, o której godzinie siadasz do ważnego zadania w pracy lub do nauki, ma wpływ na to, jak dobrze Ci pójdzie. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, wieczorem nawet po czterech kawach, nie będziesz w stanie skupić się tak dobrze, jak na przykład o piątej nad ranem. Właśnie dlatego najcięższe zadania do wykonania planuj zgodnie ze swoim naturalnym rytmem, a na godziny, które jak najbardziej od niego odbiegają, zostaw te nie wymagające silnej koncentracji.
6. Za dużo cukru w diecie
Jeśli w ciągu dnia jesz zbyt dużo posiłków zawierających cukry proste – słodyczy, owoców, białego pieczywa czy makaronu – możesz mieć problem z koncentracją i pamięcią. Węglowodany proste powodują szybki przypływ energii i jej jeszcze szybszy odpływ. Dlatego po kilkunastu minutach pracy nagle zaczynasz gorzej myśleć. Warto wtedy sięgnąć po elektrolity musujące, które zasilą Twój mózg odpowiednimi pierwiastkami.
7. Niski poziom witamin z grupy B
Zarówno witaminy B12, jak i B6 czy B1. Ich niski poziom często dotyka wegan. Dlatego jeśli nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego, które są ich najlepszym źródłem, uzupełniaj witaminy z grupy B suplementami diety.
8. Za dużo kawy
Mimo, że kawa pomaga w koncentracji, jej zbyt duża ilość może wpływać na poziom magnezu w organizmie i sprzyjać gorszemu nawodnieniu. Zwłaszcza, gdy zapominasz o regularnym piciu wody. Właśnie dlatego uzupełniaj regularnie magnez, pijąc elektrolity bez recepty z jego dodatkiem.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73851,potas
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772032/
Za dużo kawy i cukru – ciężko nad tym zapanować.
Piję dość dużo kawy, dlatego staram się dbać o to, żeby dostarczać organizmowi magnez. Zwykle staram się, żeby pochodził z naturalnych źródeł, jak orzechy, ale czasami biorę też tabletki. Te – https://www.aptekaopt.pl/magnez-z-witamina-b6-50-tabletek.html – dobrze się u mnie sprawdzają.