Aparat CPAP to niewielkie urządzenie pozwalające na eliminację objawów bezdechu sennego. Jego stosowanie obecnie uważane jest za najbardziej skuteczną metodę walki z OBS. Jak działa aparat na bezdech i jakie rodzaje urządzeń mamy do dyspozycji?
Czym jest obturacyjny bezdech senny?
Bezdech senny to jedno z najczęściej występujących zaburzeń snu, w przebiegu którego u osoby śpiącej dochodzi do epizodów zatrzymania oddechu lub znacznego jego spłycenia. Na skutek spadku napięcia mięśni gardła jego ściany zapadają się, co utrudnia lub uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Sprzyjają temu nieprawidłowości w postaci skrzywienia przegrody nosowej czy polipów, ale także palenie papierosów, otyłość bądź spożywanie alkoholu.
Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego jest głośne chrapanie przerywane nagłymi momentami ciszy. Z powodu braku powietrza chory gwałtownie się wybudza i ponownie zapada w sen, przy czym najczęściej nie pamięta, że do wybudzenia w ogóle doszło. Taki scenariusz może powtarzać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy, przez co wypoczynek nie jest efektywny. Z powodu nieustannego zmęczenia pacjentowi w ciągu dnia dokuczają bóle głowy, senność, trudności z koncentracją czy nadmierna nerwowość. Zwiększa się także ryzyko rozwoju chorób ogólnoustrojowych, m.in. nadciśnienia tętniczego.
Leczenie bezdechu nocnego jest koniecznością – zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podstawową formą terapii jest stosowanie aparatów CPAP.
Szukasz wysokiej jakości aparatu CPAP w dobrej cenie? Sprawdź na https://esklep.brandvital.eu/
Jak działa aparat CPAP?
Aparaty CPAP to specjalistyczne urządzenia medyczne, których wykorzystanie stanowi obecnie standard w przeciwdziałaniu objawom i skutkom bezdechu sennego. To w pełni bezinwazyjna i bezpieczna forma przeciwdziałania zaburzeniom ciągłości snu.
CPAP zbudowany jest z aparatu pompującego powietrze oraz maski tlenowej. Za jej pośrednictwem do dróg oddechowych pacjenta wtłaczane jest powietrze pod dodatnim ciśnieniem, którego wartość ustala lekarz. Zapewnia to drożność gardła, a tym samym zapobiega powstawaniu uciążliwych objawów. Sen pozostaje niezakłócony.
Aparat na bezdech można stosować w przypadku objawów o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego. Aby ustalić ich stopień, należy określić liczbę epizodów zatrzymania oddechu pojawiających się w ciągu godziny. W tym celu wykonuje się badanie poligraficzne lub polisomnografię.
Jakie są rodzaje aparatów CPAP?
Podstawowy podział bazuje na sposobie podawania powietrza przez urządzenie. Wyróżniamy aparaty stałociśnieniowe oraz automatyczne.
Aparat CPAP stałociśnieniowy podaje powietrze pod stałym ciśnieniem. Dzięki funkcji RAMP, w którą wyposażona jest większość modeli tego typu, ciśnienie stopniowo zwiększa się do momentu zaśnięcia pacjenta, a następnie pozostaje na niezmiennym poziomie.
AutoCPAP, czyli aparat automatyczny, inteligentnie dostosowuje wartość ciśnienia do aktualnych potrzeb śpiącego – w momencie zablokowania przepływu powietrza ciśnienie ulega zwiększeniu i obniża się, gdy światło dróg oddechowych zostaje otwarte. Zanim pacjent zaśnie i zaraz po tym, kiedy się przebudzi, ciśnienie utrzymywane jest na minimalnym poziomie. Znacznie zwiększa to komfort użytkowania sprzętu.
O tym, jaki aparat CPAP wybrać, decyduje szereg czynników, m.in. rodzaj bezdechu, zalecane ciśnienie terapeutyczne, osobnicza tolerancja pacjenta na terapię, jego choroby współistniejące, ale także – możliwości finansowe.
Korzystając z aparatów na bezdech senny, należy odbywać regularne wizyty kontrole u lekarza prowadzącego. Dzięki systemowi cyfrowej rejestracji, w który wyposażone są nowoczesne aparaty CPAP, możemy sprawdzać m.in. ile razy w ciągu nocy pojawiały się bezdechy i pod jakim ciśnieniem było wówczas podawane powietrze. Pozwala to dostosowywać przebieg terapii do realnych potrzeb pacjenta.