Aparat samoligaturujący — co to znaczy?

[REKLAMA]

Wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i również zaburzenie, które może przyczyniać się do poważnych konsekwencji. Nieprawidłowo ustawione zęby trudniej zachować w czystości, przez co są one bardziej narażone na rozwój próchnicy. Aparat klasyczny zna niemalże każdy, niemniej nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom obecnie inne rozwiązania. Jednym z nich jest aparat samoligaturujący. Czym różni się on od swojej tradycyjnej alternatywy?

Co to znaczy aparat samoligaturujący?

Świat i jego rozwój pędzą w szybkim tempie do przodu i widać to na każdym kroku – nie ominęło to także współczesnej ortodoncji. Aparat samoligaturujący, zwany inaczej aparatem Damona od nazwiska jego twórcy, jest żywym dowodem na rewolucje zachodzące w świecie stomatologii, będących pewnego rodzaju udogodnieniem zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Czym zatem wyróżnia się tenże aparat? Otóż zamiast tradycyjnych ligatur, ma on klapki, za pomocą których jest mocowany do łuku. Przy zamkach liturgicznych specjalista nie wykorzystuje gumek, które to w wypadku klasycznych wymagają okresowej wymiany.

Aparat samoligaturujący jest dedykowany dla praktycznie każdego pacjenta z zębami stałymi, któremu zależy na poprawie estetyki swojego uśmiechu. Może być stosowany zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych. Oprócz tego nie ma znaczenia, czy pacjent cierpi na skomplikowaną wadę zgryzu, czy też chce delikatnie skorygować ułożenie zębów – ten typ aparatu świetnie się sprawdzi w obu tych sytuacjach (oczywiście, jeżeli lekarz zaleci akurat tę metodę terapii, nie w każdym przypadku bowiem jest ona możliwa).

Aparat samoligaturujący – czy warto się na niego zdecydować?

Aparat ten jest w zasadzie nowością w dziedzinie ortodoncji, jednakże chętnie wybieraną przez wielu pacjentów. Wynika to z mnogości korzyści, jakie płyną z jego założenia. O jakich korzyściach mowa?

  • Skrócenie czasu leczenia ortodontycznego – mniejszy opór i bardziej precyzyjne regulacje umożliwiają szybsze przemieszczanie zębów.
  • Mniejszy dyskomfort – aparaty te wymagają mniej wizyt kontrolnych i manipulacji w porównaniu do tradycyjnych alternatyw. Dzięki temu mogą być bardziej komfortowe dla pacjenta, gdyż kładą mniejszy nacisk na zęby i dziąsła.
  • Ograniczenie liczby wizyt u ortodonty – pacjenci z aparatem samoligaturującym często potrzebują mniej wizyt kontrolnych, co jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla zabieganych osób, które nie zawsze znajdują czas na spotkania z lekarzem.
  • Łatwiejsza higiena jamy ustnej – aparat samoligaturujący ma znacznie mniej elementów, takich jak gumki, które mogą zatrzymywać resztki jedzenia i utrudniać czyszczenie zębów.
  • Precyzja i kontrola – aparat Damon pozwala na dokładne i kontrolowane przemieszczanie zębów, co zwiększa szanse na uzyskanie optymalnych rezultatów terapii.
  • Wysoka estetyka – niektóre rodzaje aparatu samoligaturującego są mniej widoczne niż te klasyczne, co jest atrakcyjne dla pacjentów, którym zależy na wyglądzie swojego uśmiechu podczas leczenia ortodontycznego. Ponadto dzięki temu, że aparat ten nie zawiera elastomerów, zamki nie ulegają przebarwieniom.

Aparat samoligaturujący – cena

Ile kosztuje aparat samoligaturujący? Cena tego rodzaju aparatu jest większa niż tradycyjnego, niemniej porównując ich cechy i stopień innowacyjności, można stwierdzić, że jest to zrozumiałe. Dodatkowo zakładając aparat samoligaturujący ogólny koszt wizyt kontrolnych jest mniejszy, ponieważ odbywają się one rzadziej (około co 8 tygodni). Należy jednak pamiętać, że ta kwestia uwarunkowana jest indywidualnymi potrzebami oraz predyspozycji pacjenta, co oczywiście powinno zostać skonsultowane z lekarzem na początku terapii. Przykładowo w Warszawie sam koszt założenia takich zamków waha się od 2800 do 3900 złotych za jeden łuk, a ta rozbieżność w cenie wynika z ich rodzajów.

Aparat samoligaturujący to inwestycja nie tylko w zdrowy i piękny uśmiech – to także inwestycja w swoją wygodę, kondycję całej jamy ustnej i estetykę, którą zamki zapewniają w trakcie przebiegu leczenia.

Czy aparat samoligaturujący mniej boli od liturgicznego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, aparaty te umożliwiają zredukowanie tarcia, które jest efektem przemieszczania się łuku przez zamki. To z kolei sprawia, że leczenie ortodontyczne jest opisywane przez pacjentów jako mało bolesne. Warto pamiętać, że aparaty samoligaturujące mają za zadanie przesuwać zgryz, dlatego też pewien dyskomfort jest wówczas zazwyczaj wyczuwalny, co zależy również od zaawansowania wady zgryzu.

FAQ:

  • Czym jest aparat samoligaturujący?

Jest to rewolucja w nowoczesnej ortodoncji, która niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla lekarzy, jak i ich pacjentów. Aparat samoligaturujący stanowi jeden z wielu z rodzajów aparatów, który zamiast tradycyjnych ligatur, ma klapki.

  • Czym różni się aparat samoligaturujący od tradycyjnego?

Krótszy czas leczenia, mniejszy dyskomfort i ból, mniejsza widoczność zamków, ograniczenie wizyt kontrolnych oraz łatwiejsza higiena jamy ustnej – to podstawowe różnice, które w głównej mierze wpływają na wybór pacjentów.

Źródło zdjęcia: canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *