Badania profilaktyczne – dlaczego warto je wykonywać?

[REKLAMA]

Badania profilaktyczne to nieodłączny element opieki zdrowotnej. Jednak z wiekiem wielu z nas często zapomina o profilaktyce. Jest to ogromny błąd, ponieważ wczesne wykrycie chorób pozwala uniknąć długotrwałego, nieskutecznego leczenia. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach profilaktycznych? Dlaczego warto je wykonywać? Co należy do podstawowych badań profilaktycznych? Sprawdźmy!

Badania profilaktyczne – morfologia krwi

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych jest morfologia krwi, która polega na ocenie ilościowej oraz jakościowej elementów morfotycznych krwi, tj. erytrocyty, leukocyty, trombocyty. Badanie to pozwala wykryć obecność nowotworów, niedokrwistości, zakażeń czy różnego rodzaju stanów zapalnych. 

Niezwykle ważnym badaniem jest także lipogram, który określa poziom cholesterolu we krwi. Analiza tego wskaźnika jest niezbędna podczas oceny ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i miażdżycy.

Raz w roku powinniśmy także wykonywać próby wątrobowe, badanie ogólne moczu (rozpoznanie chorób nerek i dróg moczowych) oraz profilaktyczne badanie stężenia glukozy we krwi. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, ponieważ wysoki poziom cukru jest warunkiem wstępnym uszkodzenia tętnic wieńcowych i rozwoju chorób układu krążenia. 

Dla osób aktywnych seksualnie zaleca się również wykonywanie badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową – zakażenia wirusem HIV, zakażenia chlamydią, itp. 

Badanie profilaktyczne hormonów tarczycy

Hormony tarczycy są kluczowe dla wszystkich układów organizmu – trawiennego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Niestety, na całym świecie wiele osób zmaga się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Choroby te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie jeśli nie są odpowiednio leczone.

W związku z tym należy wykonywać regularne, profilaktyczne badanie poziomu hormonów tarczycy. Specjaliści zalecają, aby przeprowadzać je raz w roku bądź częściej (jeśli dana osoba znajduje się w grupie ryzyka). Do tego typu badań należy m.in. badanie TSH oraz USG tarczycy. Podstawowe badania profilaktyczne pozwolą w miarę wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Jakie jeszcze badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać? 

Niezwykle istotnymi badaniami profilaktycznymi są badania piersi. Należy do nich m.in.: mammografia, którą wykonuję się głównie po 40. roku życia; odpowiednio przeprowadzone pozwala wykryć małe guzki, a także zmiany bezobjawowe.

Jakie badania profilaktyczne powinny jeszcze wykonywać kobiety? Z pewnością USG piersi, a także samobadanie piersi. Zaleca się, aby samokontrolę wykonywać całą ręką, a w przypadku wykrycia zmian, zgłosić się do specjalisty Lekarzdodomu.pl. Wiele dolegliwości chorobowych w organizmie kobiety pozwala także zdiagnozować USG narządów rodnych. W tym przypadku również warto pamiętać o profilaktyce przynajmniej raz do roku.

Panowie natomiast powinni pamiętać o badaniu prostaty. W przypadku nowotworu prostaty konieczna jest bowiem szybka diagnoza, która umożliwi specjaliście wybranie odpowiedniego leczenia. W grupie ryzyka chorób prostaty znajdują się m.in. mężczyźni, u których bliski członek rodziny cierpiał na wspomniany nowotwór. Co więcej, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce potęguje ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Nie możemy pominąć także profilaktyki narządu wzroku. Badanie okulistyczne (m.in. badanie dna oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego) również powinniśmy wykonywać systematycznie.

Pamiętajmy, że podstawowe badania profilaktyczne powinny być obowiązkowym elementem troski o zdrowie każdej osoby. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zadbać o regularną profilaktykę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *