Badania wykonywane podczas utrzymującego się bólu stawów

[REKLAMA]

Gdy ból stawów był tak uciążliwy, że aż skierował nas do odpowiedniego specjalisty, powinniśmy się przygotować na serie badań, które pomogą nam zlokalizować jego źródło. O zakresie wykonywanych badań, każdorazowo decyduje lekarz, który po wywiadzie z pacjentem jest w stanie wstępnie ocenić podłoże bólu. Po zleceniu badań nie należy zwlekać, mało prawdopodobne jest, że utrzymujący się przez kilka dni stan chorobowy zniknie samoistnie.

W diagnostyce chorób reumatologicznych wykorzystuje się różne badania laboratoryjne, najczęściej należą do nich:

  • OB – to tzw. odczyn Biernackiego, w wyniku, którego można zdiagnozować ogólny stan zdrowia. Równie często badanie to jest nazywane „opadowym”, gdyż mierzy tempo opadania czerwonych krwinek.
  • Morfologia – to badanie krwi, w którym ocenie podlegają wszystkie elementy składowe osocza w tym krwinki białe, krwinki czerwone, płytki krwi. Morfologia może wykazać rozwijający się stan zapalany, który to najczęściej towarzyszy bólowi stawów.

a także obrazowe:

  • RTG lub USG chorego stawu – rentgen to jedno z podstawowych badań w przypadku zmian reumatycznych. Pozwala wykluczyć złamania i pęknięcia kości. USG wykaże, gdy problem znajduje się w strukturach powierzchniowych stawu – wiązadłach, mięśniach, ścięgnach, rzepce.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, np.:

  • punkcji stawu (w celu pobrania do analizy płynu stawowego) – wykonywana jest przez wkłucie igły pobierającej płyn. Badanie to może dotyczyć każdego stawu, jednak najczęściej jest stosowane w przypadku problemów ze stawem kolanowym.
  • tomografii komputerowej – to badanie radiologiczne, badające strukturę poszczególnych tkanek i narządów. Pozwala na wykrycie zmian w budowie struktur wewnętrznych. Może być wykonywana przy użyciu środka kontrastowego w celu uzyskania lepszego obrazu.
  • rezonansu magnetycznego – przy leczeniu stawów jest to badanie pozwalające wykryć wczesne stadium rozwijającego się nowotworu. Badanie rezonansem jest zalecane w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego, powiązanego z uszkodzeniem stawów.

Jak zadbać o swój organizm w trakcie leczenia stawu?

Oprócz zaleceń lekarskich związanych bezpośrednio z leczeniem, warto poznać sposoby, które mogą skutecznie przyspieszyć leczenie stawów i wzmocnić je na przyszłość. Wśród nich z pewnością znajduje się urozmaicona dieta, bogata w witaminy z grupy B (szczególnie B3, B5, B6), a także witaminę C. Warto także zastosować suplementy diety, które wspomagają stawy i mięśnie o kompleksowym działaniu. Litozin® może być w tym przypadku pomocny, dzięki połączeniu ważnych składników dla zdrowia stawów i mięśni wraz z Rosenoidem® – kompleksem składników bioaktywnych wyizolowanych z dzikiej róży i witaminy C. Ponadto wystarczy tylko 1 tabletka dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *