Prawidłowe funkcjonowanie organizmu w dużej mierze jest zależne od stylu życia, jaki prowadzimy. Nie bez znaczenia jest nasza aktywność fizyczna, a także dieta, która powinna być zróżnicowana i jak najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Warto, aby znalazły się w niej owoce, warzywa, ryby, nabiał i produkty pełnoziarniste, które kryją w sobie całe mnóstwo cennych składników odżywczych.
Żyjąc w biegu, często nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do produktów spożywczych, dlatego na naszych talerzach goszczą nie do końca przemyślane potrawy. Zdarza się też, że jemy w pośpiechu, nieregularnie i w niewłaściwych ilościach. Ale czas to zmienić, bowiem właśnie od diety zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale też i zdrowie.
Peskatarianizm – ryby jako baza wielu posiłków
Rosnąca świadomość wielu konsumentów przyczyniła się w ostatnim czasie do znaczących zmian w sposobie odżywiania, jak i samym podejściu do jedzenie oraz zakupów spożywczych. Niegdyś podstawą diety wielu z nas było mięso i jego przetwory. Dziś coraz chętniej sięgamy po ryby i owoce morza, które są skarbnicą witamin i minerałów, korzystnie wpływających na nasze organizmy. Ryby to nie tylko doskonała przekąska czy dodatek do posiłków, ale też baza wielu smacznych i pożywnych dań. Przykładem diety, która opiera się właśnie na rybach jest dieta pesco (inaczej peskatarianizm), często połączona także z dietą wegetariańską lub wegańską. Znajdziemy w niej także chudy nabiał, jaja oraz produkty pełnoziarniste. Dzięki temu dieta bogata jest w wartościowe kwasy omega-3, selen, jod, flawonoidy, witaminy z grupy B oraz białko.
Jak często jeść ryby?
Nawet w czasie, gdy zmagamy się z nadmiarem obowiązków i życiem w biegu, nie powinniśmy rezygnować ze świadomego i racjonalnego odżywiania. W takim czasie, warto mieć w lodówce lub domowej spiżarni są różnego rodzaju ryby. W tym miejscu jednak pojawia się pytanie, jak często po nie sięgać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od potrzeb naszego organizmu. Przyjmuje się jednak, że optymalną porcją jest ok. 0,5 kilograma ryb tygodniowo. Oczywiście w tym mieszczą się wszystkie rybne dania i przekąski.
Dania z ryb dla całej rodziny
Teraz już wiemy, jakie ilości ryb warto spożywać. Aby jednak ten produkt nam się nie znudził, warto wybierać różne gatunki ryb przygotowane na wiele sposobów.
- W sklepach znajdziemy całą masę świeżych ryb, jak np. filety z mintaja, dorsza czy łososia, z których możemy przygotować, np. zupę rybną, curry, zapiekankę z dodatkiem warzyw czy risotto.
- Wędzone ryby doskonale smakują ze świeżym pieczywem, ale są też bazą do pasty kanapkowej, kotlecików lub placków, a także dodatkiem do kolorowej sałatki czy makaronu.
Ryby mogą wydawać się trudnym produktem spożywczym, ale to zupełnie niepotrzebne obawy. Przyrządzenie ryby trwa krótko, wystarczy ją zamarynować, a następnie piec, grillować, gotować, smażyć lub dusić w aromatycznym sosie. Takim sposobem w kilka minut mamy gotowe smaczne i zdrowe danie lub przekąskę dla całej rodziny, która z pewnością szybko polubi nowe smaki.
chcesz wzbogacić swoją dietę w co? w metale ciężkie, antybiotyki czy pestycydy?