Choroby skóry u dzieci — jakie występują najczęściej i jak sobie z nimi radzić?

[REKLAMA]

Skóra u dzieci jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na zmiany chorobowe. Wynika to z faktu nie do końca wykształconej bariery lipidowej. Wobec tego, jakie choroby skóry u dzieci występują najczęściej i jak można sobie z nimi radzić?

Kontaktowy wyprysk alergiczny — najpowszechniejsza choroba skóry u dzieci

Kontaktowy wyprysk alergiczny nazywany jest także egzemą. Jest to nic innego, jak stan zapalny, który obejmuje warstwę naskórka i skóry właściwej. Najczęściej ta choroba skóry u najmłodszych objawia się zaczerwienieniem, wykwitami w postaci pęcherzyków, a także uporczywym świądem.

Tego rodzaju wyprysk najczęściej powstaje miejscowo na obszarze skóry, która ma kontakt z alergenem. Zaczerwienienie może pojawić się natychmiast, ale może także wystąpić po 24-48 godzinach od kontaktu z alergenem.

Leczenie alergicznego wyprysku kontaktowego polega na natychmiastowym ograniczeniu kontaktu skóry z alergenem. Zaleca się także miejscowe stosowanie leków przeciwzapalnych i o działaniu przeciwhistaminowym. Rodzice powinni zadbać także odpowiednią pielęgnację i nawilżenie skóry dziecka, która jest zmieniona chorobowo.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry u dzieci

Najczęściej występujące choroby skóry u dzieci mają podłoże alergiczne. Najlepszym przykładem jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to schorzenie bazujące na uczuleniu na substancje ze środowiska zewnętrznego.

Atopowe zapalenie skóry daje o sobie znać już na wczesnym etapie dzieciństwa. Co więcej, schorzenie to ma okresy „uśpienia”, w których przebiega bezobjawowo. Najczęściej wskazuje się na to, że AZS ma podłoże genetyczne i wywołane jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz nieprawidłową budowę naskórka.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka objawia się najczęściej rozległymi, czerwonymi plamami, które przejawiają tendencję do łuszczenia się. Zmiany są swędzące i powodują u dziecka duży dyskomfort. Z biegiem czasu mogą piec i rozprzestrzeniać się na inne partie skóry.

Leczenie AZS u dziecka powinno zawsze odbywać się pod nadzorem dermatologa. Specjalista dobiera preparaty odpowiadające intensywności zmian skórnych. Dodatkowo stosuje się także preparaty przeciwzapalne oraz przeciwświądowe.

 

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci, czyli wyprysk łojotokowy

Kolejną, dość popularną chorobą skóry u dzieci jest wyprysk łojotokowy. Najczęściej pojawia się on u niemowląt pomiędzy 2 a 10 tygodniem życia. Co ciekawe, mechanizm powstawania łojotokowego zapalenia skóry u dzieci nie został do końca wyjaśniony. Wskazuje się jednak na problem nadmiernego wydzielania łoju oraz jego nagromadzenia. U dzieci najczęściej za taki stan odpowiadają hormony matki, czyli androgeny.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci objawia się najczęściej w postaci strupków i łusek o tłustej powierzchni. Zmianom skórnym może dodatkowo towarzyszyć wysięk oraz delikatny obrzęk. Wypryski łojotokowe zazwyczaj obejmują owłosioną skórę ciała, aczkolwiek zmiany mogą się rozszerzać na policzki, czoło i inne obszary. Wyprysk łojotokowy z biegiem czasu może ustąpić samodzielnie i nie pozostawiać po sobie większych śladów.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u dzieci powinno rozpocząć się wraz z pojawieniem się pierwszych objawów. Łuski powinny być wyczesywane przy pomocy miękkich szczotek. Rodzice mogą także stosować preparaty zmiękczające skórę zmienioną chorobowo.

W większości przypadków takie delikatne zabiegi pielęgnacyjne są całkowicie wystarczające, a zmiany skórne z biegiem czasu powinny ustępować. Jeśli jednak rodzice zauważą, że zmiany przybierają na sile, wówczas konieczna będzie konsultacja dermatologiczna.

Specjalista dokładnie zdiagnozuje zmiany skórne u dziecka, a następnie dobierze odpowiedni sposób ich terapii.

Źródło zdjęć: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *