Co daje profesjonalna rehabilitacja?

[REKLAMA]

Kontuzje dotykają nie tylko zawodowych sportowców. Dręczą również amatorów. Zresztą do tego, aby nabawić się urazu, nie trzeba grać w piłkę, biegać czy rzucać oszczepem. Problemy, które wymagają leczenia, a przynajmniej rehabilitacji, dotykają również inne osoby, które z aktywnością mają niewiele wspólnego. Wówczas niezbędna może być rehabilitacja. Jakie korzyści niesie w sobie fizjoterapia?

Czym różni się fizjoterapia od fizykoterapii?

Mimo że termin „rehabilitacja” pojawił się dopiero w XX wieku, to działania zaliczane na poczet tej dziedziny medycyny znane były już w starożytności. W pierwszej kolejności należy odnieść się do różnic pomiędzy fizjoterapią a fizykoterapią.

Pod pojęciem fizjoterapii mieszczą się wszystkie zabiegi, które obejmują metody lecznicze związane ze zjawiskiem reaktywności organizmu na dostarczane bodźce. W związku z tym fizjoterapia to wiele różnych działów, a w tym fizykoterapia, czyli oddziaływanie bodźcami zewnętrznymi, jak prąd elektryczny, ultradźwięki czy światło. Inne jej działy to kinezyterapia, balneoterapia, klimatoterapia, hydroterapia, ergoterapia, terapia manualna oraz masaż leczniczy.

Jakie korzyści daje rehabilitacja?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która całą swoją uwagę skupia na pacjencie, biorącym udział we własnym leczeniu, co zwiększa też jego motywację. W związku z tym rehabilitanci działają nie tylko na oddziałach ortopedycznych, ale także neurologicznych czy neurochirurgicznych, jak i w centrach urazowych, gdzie potrafią dobrać właściwe zestawy ćwiczeń ruchowych oraz manualnych, pomagając tym samym w przywróceniu pacjentom sprawności sprzed zabiegu. Umożliwiają także przygotowanie do życia pacjentów, którzy mają nabytą niesprawność fizyczną.

– To prawda, że fizjoterapia pomaga w dojściu do sprawności po wszelkiego rodzaju zabiegach. Jednak to nie koniec zadań, jakie stawia przed sobą rehabilitacja. Bydgoszcz, a w zasadzie Centrum Leczenia Bólu i Kontuzji AthleticoMed jest doskonałym przykładem tego, że dzięki odpowiednio wczesnej rehabilitacji takich zabiegów chirurgicznych w ogóle można uniknąć. Jest to o tyle ważne, że zawsze niosą one w sobie ryzyko powikłań i komplikacji — mówi jeden z rehabilitantów AthleticoMed.

Co więcej, rehabilitacja na stałe zagościła też na oddziałach kardiologicznych. W tym przypadku rehabilitacja jest bezcenna u osób po zawale mięśnia sercowego czy stanie klinicznym. Rehabilitacja sprawdza się też w oddziałach pulmonologicznych, gdzie ćwiczenia oddechowe pozwalają poprawić wydolność oddechową i zmniejszyć duszności. W końcu rehabilitacja pozwala pomóc pacjentom z przewlekłymi zespołami bólowymi, które nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne.

Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że rehabilitacja ma bardzo szerokie zastosowanie. Trudno wyobrazić dziś sobie poszczególne odziały bez wsparcia fizjoterapeutów. Pomoc takich fachowców pozwala znacznie szybciej uporać się z problemem i powrócić do sprawności, a przynajmniej poprawić stan zdrowia pacjenta. Rehabilitacja jest przy tym nieoceniona i wzrost jej popularności nikogo dziwić nie może.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *