Problemy z żylakami zaczynają się niewinnie. Wydaje nam się, że nasze nogi po prostu są zmęczone, a tu i ówdzie pękają żyłki, jak każdemu, z wiekiem. To fakt, że jest to dolegliwość dziedziczna, jednak możemy próbować jej zapobiegać, a jeśli już się pojawi – leczyć ją metodami naturalnymi. Jeżeli to zaniedbamy, może dotknąć nas przewlekła niewydolność żylna, która jest już problemem znacznie gorszym. Co warto wiedzieć o metodach na żylaki?
Problemy z nogami – skąd się biorą?
Zacznijmy od przyczyn powstawania żylaków i pojawiającej się w konsekwencji przewlekłej niewydolności żylnej, by móc kompletnie opowiedzieć o profilaktyce i leczeniu. Niewydolnością w żyłach powstaje z powodu tzw. wstecznego przepływu krwi. Przez to zjawisko krew zatrzymuje się w żyle, a ta staje się niedrożna. Pierwsze objawy, że coś jest nie tak, to pojawiające się regularnie skurcze, które niestety często ignorujemy. W wielu przypadkach to my sami przyczyniamy się do powstawania żylaków – zapominamy o aktywności fizycznej, prowadzimy niezdrowy tryb życia, nie przykładamy uwagi do naszej diety, która jest uboga w wapń, potas i magnes. Jemy, by zaspokoić głód albo ochotę na przekąskę, a powinniśmy jeść, by dostarczać organizmowi tego, czego potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania. Na powstawanie żylaków narażone są bardziej osoby otyłe – mówi nam przedstawicielka internetowej Apteki Pod Różami z Raciborza. W przypadku kobiet do powstawania żylaków mogą przyczyniać się problemy hormonalne, źle dobrana antykoncepcja hormonalna, a także liczne ciąże.
Jak leczyć żylaki?
Jednym z najbardziej znanych składników, który działa korzystnie na ścianki naczyń krwionośnych, jest wyciąg z kasztanowca, dodawany do wielu produktów, dostępnych w aptekach bez recepty. Są to przede wszystkim żele, które wmasowujemy w nasze ciało. Esencja wyciągu z kasztanowca ma właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Innym sposobem, poza żelami i maściami na żylaki, są specjalne opaski uciskowe lub rajstopy. Pomagają przede wszystkim osobom, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, spędzają długie godziny w pozycji stojącej. Powinniśmy jak najczęściej wykorzystywać wolne momenty, by chociażby podreptać w miejscu, lub „wspinać się” na palce. W niektórych miejscach nie stanowi to problemu – nikt nie będzie patrzył dziwnie na barmana, który będzie spacerował sobie, przekładając szklanki z miejsca na miejsce, ale już na panią w banku owszem. Trzeba koniecznie zmienić dietę, jeśli do tej pory była ona niezdrowa. Jej uzupełnieniem mogą być specjalistyczne suplementy do leczenia żylaków, na przykład w formie kapsułek lub saszetek. W dobrze wyposażonej aptece każdy znajdzie coś dla siebie, co pomoże wrócić do dobrej formy.