Co to jest EFR — definicja i rodzaje

[REKLAMA]

Podczas groźnego zdarzenia konieczne jest działanie nie tylko szybkie, ale także prawidłowe. W przeciwnym wypadku skuteczne udzielenie pierwszej pomocy będzie utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. To właśnie dlatego należy posiadać odpowiednie umiejętności w tym zakresie. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki ukończeniu szkolenia EFR. Co obejmuje kurs pierwszej pomocy EFR? Przeczytaj poniższy tekst, by się tego dowiedzieć.

Kurs EFR – kiedy może być przydatny?

Do niebezpiecznych sytuacji może dojść wszędzie, w tym na przykład podczas wakacyjnego wypoczynku nad jeziorem. W takiej sytuacji, po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, konieczne jest udzielenie takiej pomocy, która umożliwi podopiecznemu samodzielnie oddychanie i odzyskanie przytomności. W przeciwnym wypadku – jeśli pomoc nadejdzie zbyt późno – może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń w mózgu lub zgonu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak należy postępować w tego typu trudnych sytuacjach, powinieneś koniecznie zdecydować się na kurs pierwszej pomocy EFR (ang. Emergency First Response). Zakres tego szkolenia ratowniczego jest szeroki i obejmuje podstawowe zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Kurs EFR pokazuje, jak należy przeprowadzać tzw. resuscytację krążeniowo-oddechową po wyciągnięciu z wody osoby topiącej się.

Ukończenie kursu EFR jest nie tylko zalecane, ale także – w przypadku certyfikacji Rescue Diver PADI dla profesjonalnych nurków – także konieczne. Szkolenie Emergency First Response jest przeznaczone zarówno dla profesjonalnych nurków, jak i dla osób, które się tym nie zajmują. Oczywiście, wiedza ta może okazać się także na przykład podczas wypadku na drodze.

Emergency First Response – wymiar praktyczny

Główną zaletą szkolenia typu EFR jest nastawienie na naukę praktycznych umiejętności. Oprócz wiedzy teoretycznej ważną rolę pełni nauka tego, jak radzić sobie w konkretnych, trudnych sytuacjach. W związku z tym nauka opiera się w dużej mierze na tzw. praktyce scenariuszowej, czyli symulacji sytuacji awaryjnych. Dzięki temu kursanci mogą w ramach EFR przetestować wiedzę zdobytą podczas części teoretycznej.

Kurs EFR – rodzaje

Zasadniczo, kurs EFR składa się z dwóch głównych części. Są one następujące:

CPR – pierwsza pomoc przedmedyczna (Primary Care),
SC – czynności dodatkowe (Secondary Care).

W ramach części CPR odbywa się nauka podstawowych czynności, jakie należy wykonać w sytuacji kryzysowej. Celem pierwszej pomocy przedmedycznej jest sprawienie, by osoba poszkodowana zaczęła oddychać.

Z kolei faza Secondary Care obejmuje dodatkową pomoc w zakresie takich urazów, które nie zagrażają bezpośrednio życiu poszkodowanego. Kursanci są wówczas uczeni, jak należy postępować na przykład w przypadku złamania kości kończyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *