Dla większości z nas elektrolity to coś co, kojarzymy z lekcji chemii w szkole. Tymczasem nie doceniamy roli, jaką odgrywają na co dzień w naszym organizmie. Zazwyczaj nie skupiamy się na tym, jaka jest ich funkcja, a tymczasem niewłaściwy poziom ich stężenia w naszym ciele może powodować poważne konsekwencje.
Czym są właściwie elektrolity?
Elektrolity to substancje, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Najczęściej są to jony soli, które mają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego. To od nich zależy wiele reakcji chemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Wszystko ze względu na to, że elektrolity stanowią element enzymów, które są niezbędne do powstania tych reakcji. Dodatkowo elektrolity wpływają na ciśnienie krwi i pomagają utrzymać je w normie. Ponadto biorą udział w generowaniu impulsów nerwowych, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Co ważne, elektrolity pełnią także kluczową rolę, jeśli chodzi o rozprowadzanie i wchłanianie wody w organizmie. Elektrolity przyciągają wodę i zasysają ją do tkanek. Brak odpowiedniej ilości elektrolitów w organizmie i zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak na przykład zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia krwi czy uczucie osłabienia zmęczenia i nudności. Osłabienie, złe samopoczucie i poczucie zmęczenia to zresztą jedne z pierwszych objawów niedoboru elektrolitów w organizmie.
Jakie są przyczyny niedoboru elektrolitów w organizmie?
Zazwyczaj na niedobór elektrolitów cierpimy w momencie, gdy dopadnie nas długotrwała biegunka lub inne dolegliwości żołądkowe. Przez to pozbywamy się z organizmu sporych ilości wody, a tym samym – elektrolitów. Czasami niedobór tych substancji może być także konsekwencją niewłaściwej diety. Najczęściej jednak nie dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu i po prostu nie dostarczamy mu wystarczającej ilości wody.
Czy warto zbadać poziom elektrolitów w organizmie?
Ze względu na tak ważną rolę, jaką odgrywają elektrolity w organizmie człowieka, warto regularnie sprawdzać poziom ich stężenia w organizmie. Szczególnie warto o tym pomyśleć w momencie, gdy jesteśmy ciągle zmęczeni, dręczą nas bolesne skurcze mięśni, cierpimy na obrzęk kończyn dolnych czy zmagamy się z zaburzeniami pracy serca. Poziom elektrolitów można sprawdzić przy pomocy badania krwi. Nie jest w tym celu wymagane żadne dodatkowe przygotowanie.