Czarny ryż jest nie tylko zdrowszy od ryżu białego i brązowego, ale też należy do najzdrowszych produktów spożywczych świata. To niesamowicie bogate źródło przeciwutleniaczy, a także witaminy E i błonnika. Poniżej kilka słów o tym, czym różni się czarny ryż od innych odmian oraz jak go przyrządzać, aby wydobyć z ziaren to, co w nich najlepsze.
Czym różni się czarny ryż od innego rodzaju ryżu?
Czarny ryż, zwany również ryżem purpurowym, to tajska i indonezyjska odmiana tego produktu, należąca do grupy Oryza sativa L. Zawiera zdecydowanie mniej cukrów niż inne odmiany ryżu i może poszczycić się dużą zwartością żelaza. Po ugotowaniu, jego konsystencja jest sypka, a ziarna zdają się szorstkie (dlatego nie nadaje się do robienia sushi lub do polskich klasycznych gołąbków). W codziennej piramidzie żywienia, czarny ryż może stanowić dobre źródło białka. W przeciwieństwie do ryżu białego, ryż czarny ma również więcej cynku, witaminy B i wapnia. Mniej jest w nim natomiast szkodliwego sodu. Głęboka czerń ryżu wynika z obecności antocyjanów, których w jednej łyżeczce otrębów z ryżu czarnego jest podobno więcej niż w łyżce borówek amerykańskich lub analogicznej masie winogron, bakłażanów, czy żurawiny. Jest to rewelacyjna wiadomość dla osób cierpiących na choroby układu krwionośnego. Antocyjany są też ważne w diecie osób z cukrzycą oraz u osób, które mają podniesione ryzyko zapadnięcia na nowotwór i wśród tych, które są obciążone w historii rodzinnej Alzheimerem.
Czarny ryż – właściwości
Badacze wykazali, że regularnie spożywany czarny ryż może przyczynić się do poprawienia funkcjonowania nadnerczy i żołądka. Istnieją również liczne badania, które donoszą o pozytywnym wpływie ryżu czarnego na nasz wzrok. Ryż ma w sobie cudowną właściwość opóźniania starzenia organizmu na poziomie komórkowym, działa przeciwzapalnie ograniczając rozwój bakterii krążących po naszym organizmie. Szczególnie ciekawe są badania, których wyniki donoszą o zdolności czarnego ryżu do łagodzenia stanów zapalnych przy astmie i alergii.
Ryż czarny – kcal i zalecenia do diety
Ryż czarny jest wyjątkowo niskokaloryczny, mimo że jest bardzo sycący. Ma niski indeks glikemiczny (42,3), dlatego z powodzeniem może wchodzić w skład jadłospisu polecanego osobom z każdego rodzaju cukrzycą (I i II). W 100 gramach czarnego ryżu mamy około 174 kalorie. W porównaniu z nim, ryż biały ma 35 kcal.
Czarny ryż a uroda
Czarny ryż nie tylko doskonale buduje nasz organizm, ale również może przyczyniać się do poprawienia urody. Spożywany regularnie, może pomóc nam w pielęgnacji włosów, paznokci, a także skóry. Warto więc włączyć ten rodzaj ryżu do naszej codziennej diety jako zamiennik ziemniaków lub kaszy. Zdecydowanie należy zastąpić nim ryż biały, który nie jest nośnikiem tak wielu ważnych substancji odżywczych. Jedzmy to, co dodaje nam witalności, a nie tylko to, co jest biernym nośnikiem energii.
Podsumowanie
Czarny ryż ma nie tylko liczne właściwości prozdrowotne. Ze względu na swój wyrazisty kolor, może być doskonałą ozdobą dania na talerzu. Mimo że w Europie ryż tego rodzaju nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony, to tylko kwestią czasu pozostaje, aż wkroczy on do najlepszych restauracji oraz do codziennych, domowych posiłków.