Czy powinniśmy bać się zaćmy?

[REKLAMA]

Zaćma jest najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia po 60 roku życia. Jest ona następstwem stopniowego starzenia się i zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej i z tym związanego pogorszenia się widzenia. O objawy i możliwości leczenia zaćmy zapytaliśmy ordynatora lek. med. Tomáša Prusenovskiego z polskiej kliniki okulistycznej w Ostrawie OneDayClinic www.onedayclinic.pl,

Czy powinniśmy bać się zaćmy?

Zaćma jest najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia po 60 roku życia. Jest ona następstwem stopniowego starzenia się i zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej i z tym związanego pogorszenia się widzenia.

O objawy i możliwości leczenia zaćmy zapytaliśmy ordynatora lek. med. Tomáša Prusenovskiego z polskiej kliniki okulistycznej w Ostrawie OneDayClinic www.onedayclinic.pl.

Czym objawia się zaćma?

Pacjent zauważa stopniowe pogorszenie widzenia. Ma wrażenie, jakby patrzył przez zaparowaną szybę. Często występuje również zwiększona wrażliwość na światło i różne postrzeganie kolorów. Zaćma nie boli i nasila się stopniowo.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie, gdy u pacjenta zdiagnozowano zaćmę?

W przypadku, gdy pacjent dowie się o zaćmie, powinien jak najszybciej zdecydować, gdzie poddać się operacji. Zaćmy nie wyleczą żadne krople, noszenie okularów ani żadne leki. Jedyną skuteczną metodą jest operacja, podczas której następuje usunięcie zmętniałej soczewki i jej zastąpienie sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Ta pozostaje w oku do końca życia i nie trzeba jej zmieniać.

Czy pacjent powinien poczekać, aż zaćma „dojrzeje“?

W przeszłości zaćma była operowana dopiero gdy soczewka „dojrzała i była całkowicie mętna, biała. Ale z czasem odkryto, że jeśli pacjent cierpi na zaćmę, w przyszłości będzie się już tylko pogarszać i operacja bardzo zaawansowanej zaćmy jest znacznie bardziej skomplikowana, wydłuża się czas operacji i w konsekwencji także czas gojenia po operacji. Dlatego zalecamy wykonanie zabiegu już na wcześniejszym etapie, ponieważ jest to dla pacjenta znacznie bezpieczniejsze.

Czy możliwa jest w ramach operacji zaćmy także korekcja dioptrii?

Na podstawie szczegółowych badań i pomiarów na najnowocześniejszych urządzeniach można określić, która soczewka jest dla pacjenta najbardziej odpowiednia i po jej zastosowaniu nastąpi również korekta dioptrii. Po indywidualnym podejściu i wyjaśnieniu pacjentowi wszystkich opcji porozmawiamy z nim o tym, czy chciałby po operacji widzieć najlepiej na odległość, do bliży (do czytania), ewentualnie na obie odległości.

Według czego pacjent powinien wybierać placówkę do przeprowadzenia zabiegu?

Obecnie w Czechach i Polsce znajduje się sporo placówek, ale pacjent powinien zawsze przede wszystkim wiedzieć, kto wykonuje operację w placówce, jaki sprzęt ma placówka i czy personel dobrze traktuje pacjentów. Najlepsze jest doświadczenie kogoś, kto już taki zabieg w danej placówce przeszedł.

Co powinien zrobić pacjent, który chciałby poddać się zabiegowi w Państwa klinice?

Najpierw powinien on zadzwonić do naszego call centrum, w którym doświadczone asystentki poinformują go o dalszych działaniach. Nasza klinika jest w Czechach, ale my opiekujemy się naszymi pacjentami zapewniając ich przewóz przy pomocy wykwalifikowanych kierowców do samej kliniki, która znajduje się tuż za granicą w Ostrawie. Pacjenci są badani najnowocześniejszymi urządzeniami firm Zeiss i Alcon i jeszcze w tym samym dniu poddawani są zabiegowi. Po operacji pacjentów zakwaterujemy w hotelu i następnego dnia rano w klinice doświadczony lekarz przeprowadzi badanie kontrolne.

Dlaczego pacjent powinien wybrać właśnie Państwa klinikę?

Nasza klinika wyposażona jest najlepszymi nowoczesnymi urządzeniami, między innymi urządzeniem Pentacam do bardzo precyzyjnej topografii rogówki i diagnozowania różnych wad rogówki oraz do dokładnego obliczenia soczewek torycznych do skorygowania astygmatyzmu. Kładziemy duży nacisk na indywidualne podejście do pacjenta i staramy się spełniać życzenia pacjentów tak dokładnie, jak to możliwe. Dla pacjentów mamy najlepszej jakości soczewki dostępne na rynku niemieckiej firmy Zeiss i amerykańskiej firmy Alcon. Ale dla mnie jest to zawsze najważniejsze doświadczenie i praktyka poszczególnych lekarzy i pielęgniarek. Ja osobiście przeprowadziłem ponad 20 000 zabiegów usuwania zaćmy i 5 000 innych operacji okulistycznych. Także inni lekarze w naszej klinice to bardzo doświadczeni chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem w okulistyce.

Jakie są czasy oczekiwania w Państwa klinice?

Zawsze staramy się w jak największym stopniu dostosować do potrzeb pacjenta. Ale generalnie najwyżej jeden miesiąc.

Czy operacja zaćmy jest bolesna?

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, to znaczy, że oko znieczulone jest tylko kroplami, i jest całkowicie bezbolesna. Trwa około 15 minut, a pacjent może komunikować się z lekarzem podczas całego zabiegu. Po zabiegu oko pozostaje zaklejone do następnego dnia. Następnego dnia rano wykonywane są pomiary i badanie kontrolne.

Jakie typy soczewek stosowane są w Państwa klinice, czy jest to jeden rodzaj jak w Polsce? Z czego może pacjent wybierać?

Pacjent może wybierać spośród kilku rodzajów soczewek. Od soczewek podstawowych po soczewki asferyczne, które zapewniają lepsze rozpoznawanie szczegółów, a także poprawiają widzenie w półmroku. Dostępne są również soczewki z filtrem UV i filtrem światła niebieskiego do ochrony siatkówki. Jeśli pacjent życzy sobie, aby po operacji nie musiał korzystać z okularów, mamy dla niego opcję soczewek trójogniskowych amerykańskiej firmy Alcon, dzięki którym po operacji pacjent widzi dobrze do dali, do bliży oraz do pośrednich odległości. Aktualnie jest to najlepsza opcja dostępna na naszym rynku. W przypadku, gdy pacjent cierpi na astygmatyzm, co oznacza, nieregularną krzywizną rogówki, mamy możliwość dokonać na podstawie pomiaru odpowiednich obliczeń i dostarczyć soczewkę toryczną, która wraz z defektem sferycznym potrafi skorygować także wadę cylindryczną.

Co chciałby Pan powiedzieć na zakończenie naszym czytelnikom?

Chciałbym im doradzić, że jeśli wydaje im się, że wzrok nie jest najlepszy, aby nie bali się odwiedzić okulisty i po 50 roku życia zalecam regularne badania kontrolne raz w roku.

Dziękuję Panu za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *