Czy zdjęcia RTG są bezpieczne?

Od przyznania pierwszej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, którą otrzymał Wilhelm Roentgen minęło ponad sto lat. Promienie odkryte przez tego niemieckiego fizyka do dzisiaj pomagają leczyć ludzi. Znalazły również swoje zastosowanie w stomatologii – o bezpieczeństwo stosowania prześwietleń szczęki zapytaliśmy specjalistów z kliniki dentystagdynia.pl

Podstawą badania RTG. jest promieniowanie rentgenowskie, które nie jest neutralne dla naszego zdrowia. W ubiegłym wieku naukowcy nic nie wiedzieli na temat szkodliwości promieniowania. Dziś w nowoczesnych urządzeniach jego poziom jest ograniczany do minimum. Jeśli przestrzegane są zasady bezpieczeństwa nie odczujemy szkodliwych skutków tego badania. Przyjmuje się, że badanie za pomocą RTG może być przeprowadzane raz na pół roku.  Pamiętajmy, że dentysta nie zdecyduje się na prześwietlenie bez mocnych podstaw ku temu. Kobiety w ciąży nie powinny być badane w ten sposób, chyba że sytuacja bezwzględnie tego wymaga. Jeśli chodzi o dzieci mogą one być prześwietlane jednak i tutaj powód musi być poważny.

Dlaczego z powodu takich przeciwwskazań zaleca się pacjentom prześwietlenie? Kiedy boli ząb stomatolog nie zawsze może zobaczyć, co jest przyczyną. Zdjęcie RTG pokaże natomiast próchnicę w miejscach stycznych, problemy z korzeniami lub wady rozwojowe. Dzięki temu dentysta wie, jakie leczenie zastosować i w którym dokładnie miejscu. Jest to istotne ze względu na skuteczność leczenia. W takich wypadkach brak prześwietlenia mógłby wydłużyć czas leczenia, zwiększyć koszty  oraz ograniczyć jego skuteczność. Innymi słowy, ryzyko powikłań jest dużo większe niż wykonanie prześwietlenia. Jest to również wygodne, ponieważ dzisiejsze aparaty mogą wykonać zdjęcie punktowe, czyli niewielkiego wycinka szczęki bez opuszczania przez pacjenta fotela dentystycznego. Po kilkunastu sekundach dentysta ma już obraz sytuacji.

Zdarzyć się może, że zostaniemy poproszeni o wykonanie zdjęcia panoramicznego. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych można je wykonać od ręki. Oczywiście ich koszt jest wyższy, niż zdjęć punktowych jednak po upływie ok. 60 sekund możemy przedstawić naszemu dentyście prześwietlenie całej szczęki.

Dobrze jest pamiętać kiedy ostatnio mieliśmy wykonywane prześwietlenie. Jeśli zmienimy dentystę lub awaryjnie będziemy się leczyć, gdzie indziej warto jest poinformować stomatologa, kiedy ostatnio mieliśmy wykonane zdjęcie. W dzisiejszych czasach po wykonaniu badania istnieje możliwość otrzymania zdjęć w postaci elektronicznej. Dobrze jest je przechować np. w chmurze czy na swoim telefonie, aby w każdej chwili móc pokazać je nowemu dentyście, i być może nie trzeba będzie wykonywać kolejnego zdjęcia.

Klinika Neodentis z Gdyni posiada na swoim wyposażeniu zarówno aparat punktowy jak i panoramiczny. Dzięki lokalizacji przy ulicy wielkopolskiej oraz parkingowi jest miejsce łatwo dostępnym dla wszystkich osób – Zapraszamy.

1 thoughts on “Czy zdjęcia RTG są bezpieczne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *