Woda nie bez powodu nazywana jest źródłem życia – człowiek potrzebuje jej, żeby jego organizm zachował podstawowe funkcje życiowe i mógł sprawnie działać. Niestety, jakość wody dostarczanej do większości gospodarstw domowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Kranówka miewa nieprzyjemny zapach i mętny kolor, ma żelazny posmak albo śmierdzi chlorem. Jej picie jest nie tylko niezdrowe, ale przede wszystkim nieprzyjemne. Na szczęście, istnieją sposoby, żeby skutecznie poprawić jej jakość – wystarczy zainwestować w filtr do wody pitnej. Jaki model wybrać?
Czy picie kranówki to dobry pomysł?
Picie kranówki ma wiele zalet. Jest ekologiczne, ponieważ nie przyczynia się do produkcji plastikowych opadów, a tym samym niszczenia środowiska. Inna zaleta to niska cena – pijąc kranówkę, wydajemy znacznie mniej niż kupując wodę mineralną.
Co więcej, specjaliści są zgodni co do faktu, że jeśli tylko woda z kranu zostanie uzdatniona, jest zdrowsza niż tanie wody z supermarketu, ponieważ zawiera więcej minerałów. Dodatkowo, warto pamiętać, że kranówka służy do mycia owoców i warzyw oraz jest stosowana do gotowania – warto więc zadbać o jej jakość, kupując urządzenie filtracyjne.
Rodzaje filtrów i ich właściwości
Najskuteczniejszym sposobem na uzdatnienie wody jest zakup filtra, który usunie zanieczyszczenia oraz nadmiar chloru. Filtr uzdatniający oczyści wodę także ze związków manganu i żelaza, a tym samym zmiękczy ją. W konsekwencji poprawi się smak i zapach wody, a korzystanie z niej w celach spożywczych będzie w pełni bezpieczne.
Na rynku istnieją różne rodzaje urządzeń filtrujących. Do najpopularniejszych należą:
– filtry dzbankowe – najbardziej uniwersalny filtr do wody pitnej, niedrogi i łatwy w stosowaniu, zamontowany w nim filtr węglowy skutecznie usuwa z wody chlor i zanieczyszczenia mechaniczne, uzdatniając stosowaną w celach spożywczych wodę; filtr dzbankowy może być stosowany w każdym mieszkaniu – wodę wystarczy nalać do dzbanka i odczekać, aż filtr pochłonie zanieczyszczenia,
– filtry nakranowe – montowane w kranie są znacznie droższe niż filtry dzbankowe, działają jednak na podobnej zasadzie – zamontowany w kranie filtr węglowy usuwa z wody zanieczyszczenia i nadmiar chloru,
– filtry naszafkowe – montowane są na szafce obok zlewu, oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych i chloru, są stosunkowo łatwe w instalacji, ale dość drogie,
– filtry centralne – idealne rozwiązanie do domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych, skutecznie filtrują wodę docierającą do wszystkich kranów i urządzeń w lokalu, ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena.