Czym zajmuje się geriatria?

Geriatria jest interdyscyplinarną dziedziną medycyny, ze względu na szeroki zakres schorzeń, na które występują u osób starszych. Geriatra posiada szeroką wiedzą z zakresu medycyny wewnętrznej, kardiologii, diabetologii, ortopedii, rehabilitacji, psychiatrii, laryngologii oraz farmakologii. Prawidłowa opieka geriatryczna jest ważna w profilaktyce przedwczesnego i patologicznego starzenia, dzięki niej możliwe jest wydłużenie i poprawa jakości życia seniorów.

Jakimi problemami zajmuje się geriatria?

Osoby starsze bardzo często cierpią na kilka schorzeń jednocześnie. Najczęściej są to choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca), a także cukrzyca, osteoporoza, która jest przyczyną częstych i poważnych złamań, pogorszenie słuchu oraz choroby narządu wzroku, takie jak jak na przykład jaskra. Bardzo poważnym problemem są też choroby natury psychicznej i neurologicznej – Alzheimer, demencja, depresja starcza, majaczenie oraz otępienie. Geriatra zajmuje się kompleksowym leczeniem powyższych schorzeń, a także współpracuje z instytucjami i organizacjami specjalizującymi się w opiece nad nieuleczalnie chorymi seniorami.

Jak wygląda opieka geriatryczna?

Sposób leczenie osób starszych różni się w zależności od typu schorzeń, na które cierpi dany pacjent. Geriatra bardzo często konsultuje się ze specjalistami z innych dziedzin medycyny, aby zapewnić choremu jak najlepszą opiekę. W trakcie pierwszej wizyty lekarz specjalizujący się w geriatrii przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, dzięki któremu uzyskuje informacje dotyczące jego stanu zdrowia, przebytych chorób, a także przyjmowanych leków. Zapoznaje się również z wynikami badań oraz informacjami dotyczącymi dotychczasowego leczenia szpitalnego. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego geriatra może wstępnie zdiagnozować problemy pacjenta, zlecić dalsze badania laboratoryjne i ewentualnie konsultacje z innymi specjalistami. Geriatra zajmuje się również doborem leków, z uwzględnieniem wszystkich przypadłości seniora. Dzięki temu terapia farmakologiczna jest bardziej skuteczna, gdyż możliwe jest uniknięcie interakcji zachodzących pomiędzy lekami przeznaczonymi do leczenia różnych schorzeń. Do geriatry udają się zwykle osoby po 65. roku życia, które leczone są już z powodu kilku chorób przez lekarzy różnych specjalizacji, pacjenci cierpiący z powodu trudnych do określenia dolegliwości lub zaburzeń pamięci oraz osoby po długotrwałej hospitalizacji, poważnych operacjach, czy ciężkich chorobach, takich jak na przykład udar mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *