Wiele mówi się dziś o zdrowej diecie. Wydaje się, że świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania jest coraz większa. Mimo wszystko w dalszym ciągu panuje opinia o tym, że trzymanie diety jest dość trudne. Czy aby na pewno? Spróbujmy obalić ten mit, bo jak się okazuje, dieta wcale nie musi być trudna. Najlepiej jak praktycznych porad dietetycznych udzieli doświadczony dietetyk. Tak jest i tym razem. Naszą bazą wiedzy jest dietetyk z Lubonia.
Kaloryczność
W pierwszej kolejności należy odnieść się do kaloryczności. Celem diety zazwyczaj jest schudnięcie, choć równie dobrze może to być przytycie czy utrzymanie obecnej masy ciała. Ważna jest więc jej kaloryczność. Oczywiście dla każdego zapotrzebowanie kaloryczne jest inne. Zależy ono od wielu różnych czynników, a więc płci, wieku, wzrostu, wagi czy poziomu aktywności fizycznej.
Plan tygodniowy
Najłatwiej dietę jest podzielić na mniejsze etapy. Dobrze wypadają tu okresy tygodniowe. Jadłospis musi być przemyślany i skomponowany tak, aby składniki w posiłkach się uzupełniały. Dzięki temu po tygodniu można także zrobić małe podsumowanie.
Lista zakupów
Każdy, kto chce odżywiać się zdrowo i zgodnie z dietą powinien przed każdymi zakupami zrobić listę niezbędnych produktów. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych wydatków. Warto więc sobie rozpisać, co będzie konieczne do przygotowania posiłków w ciągu kilku najbliższych dni i z takiej listy podczas zakupów korzystać.
Dania zdrowe, ale i pyszne
Dobrze ułożona dieta to taka, która zawiera w sobie posiłki nie tylko dobrane odpowiednio dla kaloryczności, ale także i pyszne. Nie warto bazować na posiłkach, które nam nie smakują. Dieta powinna być krótka i przyjemna, a tymczasem dla wielu osób decydujących się na odżywanie zgodne z jakimś planem żywieniowym jest prawdziwą torturą. Nie tędy droga. Prosta dieta nie oznacza tego, że musi ona być oparta na tych samych składnikach. Warto stawiać na różnorodność. Dieta bez żadnych zmian szybko się znudzi. Oczywiście trzeba trzymać się tego, że powinna ona być oparta na 4-5 posiłkach.
Praktyczne wskazówki
Nie wolno zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Dlatego warto pić od 1,5 do 2 l wody dziennie. Korzystnie wpływa ona na metabolizm i przybliża do upragnionego celu. Poza wodą dobrze w diecie sprawdzają się ziołowe herbaty.
Zmiana masy ciała nie powinna być szybka, ale płynna. Szybie zmiany wagi mogą źle wpłynąć na organizm. Nie dość, że grozi to ryzykiem powstania uszczerbku na zdrowiu to dodatkowo też efektem jojo. Dlatego dobrze jest zmieniać masę ciała w stosunku 0,5 – 1 kg na tydzień.
Uwagę zwracać trzeba też na sposób przygotowania potraw. Najgorzej na tej płaszczyźnie wypada smażenie. Znacznie lepiej gotowanie (najlepiej na parze) czy też pieczenie.
W związku z tym dieta nie musi być trudna. Mimo wszystko i tak warto postawić tutaj na pomoc specjalistów. Jest to ważne, gdyż przygotowanie diety przez dietetyka jest gwarancją różnorodności posiłków i ich odpowiedniej kaloryczności. Wówczas jeść można pysznie i zdrowo, jednocześnie odżywiając się zgodnie ze swoim celem żywieniowym.
Po więcej wpisów o diecie i innych tematach lifestylowych zapraszamy na blog lifestylowy.