Badanie cytologiczne powinna wykonywać systematycznie każda kobieta i to bez względu na wiek. NFZ organizuje nawet cykliczne akcje wysyłania zaproszeń na bezpłatne badania tego rodzaju. Cytologia jest bowiem podstawowym badaniem diagnostycznym podczas wykrywania stanów chorobowych szyjki macicy. Ale to nie jedyny powód, dla którego należy je regularnie wykonywać.
Po co je wykonywać?
Badanie cytologiczne jest proste, a jednocześnie bardzo ważne. Pozwala na wczesne wykrycie wszystkich zmian nowotworowych, nawet na wczesnym etapie ich rozwoju. Im wcześniej zostaną wykryte, tym większa szansa na całkowite wyleczenie pacjentki. Poza tym cytologia umożliwia również diagnozowanie infekcji dróg rodnych oraz wychwycenie komórek o nieprawidłowej budowie. Na pewno więc nie można tego badania lekceważyć.
Kiedy się badać? Pierwsze badanie uzależnione jest od aktywności seksualnej kobiety. Jeśli pozostaje ona aktywna seksualnie od 3 lat to cytologię należy wykonać już w wieku 25 lat. Potem badanie trzeba regularnie powtarzać co 3 lata, o ile wynik był prawidłowy. Czasami jednak lekarze zalecają wykonywanie cytologii raz do roku. Ma to miejsce w przypadku kobiet o osłabionym układzie odpornościowym, które mają za sobą chemioterapię czy przeszczep. Oczywiście na badanie należy chodzić również będąc w pełni zdrowia. W każdym wypadku badanie wykonuje się w przychodni, takiej jak na przykład Centrum Medyczne Ultramedic.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Cytologię raz w ciągu roku powinny również wykonywać nosicielki wirusa HIV. Są one bowiem w grupie podwyższonego ryzyka. Pierwszą cytologię trzeba wykonać niezwłocznie po zdiagnozowaniu nosicielstwa wirusem, a potem powtórzyć ją po 6 miesiącach. Kiedy wyniki nie pokazują niepokojących zmian, to kolejne badania wykonuje się już co roku. Tak naprawdę nie istnieje też górna granica wieku, powyżej której cytologii się już nie wykonuje. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że w przypadku kobiet w wieku 70 lat, których wyniki na przestrzeni ostatnich 10 lat były prawidłowe, cytologia nie jest już konieczna. Z drugiej strony jest to jednak badanie bardzo proste, szybkie i refundowane przez NFZ, a więc nie zaszkodzi go wykonać. Badanie cytologiczne pozwala bowiem na wykrycie ponad 90% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy. Polega jedynie na pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy przy pomocy specjalnego wziernika wprowadzanego do pochwy kobiety. Zdecydowanie nie należy więc go lekceważyć, nawet jeśli jesteśmy okazem zdrowia.