Dlaczego warto odwiedzić podologa?

[REKLAMA]

Podolog jest osobą dbającą o zdrowie stóp, jego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich problemów związanych ze stopami. Jest wiele schorzeń tego typu, mogą to być niewinne bóle, które z czasem ustają, ale trzeba wiedzieć, że w taki sposób objawiają się np. halluksy i płaskostopie. Ignorowane schorzenia tego typu mogą z czasem być leczone jedynie na sali operacyjnej, zauważone w początkowym stadium są całkowicie wyleczalne.

Podologia – czym się zajmuje?

Podologia jest dziedziną związaną ściśle z kosmetologią, podolog nie jest lekarzem, ale specjalistą od schorzeń stóp, który ściśle współpracuje z diabetologami, chirurgami i dermatologami. Podolog po zdiagnozowaniu problemu wybiera właściwy rodzaj terapii i wykonuje zabiegi mające na celu przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania stóp i ich estetycznego wyglądu. Mogą to być działania typu obcinanie, szlifowanie i korygowanie wrastających paznokci, usuwanie odcisków i zgrubień, informowanie o właściwej profilaktyce stóp. Podolog Warszawa to odpowiednie miejsce, aby rozwiązać problem pękających i nadmiernie wysuszających się pięt.

Kiedy warto wybrać się do podologa?

Jeśli wizyta u podologa występuje odpowiednio wcześnie, po wystąpieniu pierwszych objawów, zanim schorzenie się nasili, często wystarczy stosowanie przez jakiś czas specjalnych wkładek do butów, tego rodzaju leczenie jest najbardziej komfortowe i nie powoduje żadnych objawów bólowych. Podolog w Warszawie zajmuje się również takimi schorzeniami, jak:

 – grzybica paznokcia,

 – odciski, modzele, nagniotki,

 – wrastające paznokcie, specjalista zakłada specjalne klamry korygujące kierunek wzrostu paznokcia,

 – leczenie kształtu lub struktury paznokcia, rekonstrukcja płytki paznokciowej,

 – stopa cukrzycowa,

 – specjalistyczne obcinanie paznokci, masaż stóp,

 – profilaktyka i udzielanie fachowych porad dotyczących codziennej kosmetyki stóp.

Jak wygląda wizyta u podologa

Wizyta u podologa zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który najczęściej dostarcza odpowiednich informacji i umożliwia postawienie diagnozy. Przeprowadzane jest również badanie statyczne, które odbywa się na płycie podłączonej do komputera, pozwala ono na uzyskanie informacji, jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. Badanie dynamiczne pokazuje natomiast, jaki jest wzorzec chodu, czy kroki są równej długości i czy są zachowane wszystkie fazy chodu. Może być także przeprowadzane badanie manualne między innymi w celu sprawdzenia ruchomości poszczególnych stawów stóp.

Na czym polega pielęgnacja stóp?

Profilaktyka i pielęgnacja stóp nie jest prosta, ponieważ na stopach nie ma gruczołów łojowych, na podeszwach stóp z kolei jest dużo gruczołów potowych. W efekcie ciepłe buty i syntetyczne skarpety powodują szybkie powstawanie zgrubień i zrogowaceń naskórka. Bardzo korzystne są codzienne wieczorne kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli albo sody oczyszczonej, ewentualnie oliwy z oliwek. Mniejszą potliwość stóp można uzyskać, mocząc stopy w wodzie z dodatkiem ziół, tymianku, mięty i rozmarynu.

Jak widać warto skorzystać z wizyty u podologa, aby zadbać o swoje stopy. Regularne odwiedziny w gabinecie podologicznym sprawią, że Twoje stopy będą prezentować się pięknie i przede wszystkim będą zdrowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *