Zatkany nos to uciążliwa dolegliwość. Katar w znacznym stopniu utrudnia oddychanie, dlatego istnieją domowe sposoby, które są w stanie przynieść ulgę. Jedną ze sprawdzonych i łatwych metod są inhalacje. W jaki sposób jak wykonać i jakie przynoszą korzyści?
Inhalacje na katar z powodzeniem można wykonać w domu. W tym celu potrzebujemy miski z gorącą wodą i ręcznika. Do naczynia z wodą należy dodać kilka kropel olejku eterycznego lub innego preparatu. Można również wykorzystać zarówno zwyczajną sól kuchenną, jak i sól fizjologiczną, która nie wywołuje żadnych podrażnień i jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Idealnie sprawdzają się specyfiki z dodatkiem naturalnych wyciągów roślinnych i ziołowych mających w swoich składzie: eukaliptus, lawendę, kamforę czy miętę. Inhalacje na katar można również wykonać z użyciem specjalistycznego inhalatora. Jest to szczególnie zalecane osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego takie jak, na przykład astma. Podczas czynności oddychamy przez nos, a wydech wykonujemy ustami. Ważne jest, aby czas zabiegu nie przekraczał 15 minut. W przypadku dzieci skracamy jego długość 5 minut. Można go powtarzać i przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Już po tygodniu można dostrzec efekty.
Inhalacje na katar przeprowadza się w celu rozrzedzenia wydzieliny, co przyspiesza czas jej spływania i pozwala na szybsze zwalczenie kataru. Przynosi to ulgę, ale też doskonale nawilża błonę śluzową, dzięki czemu zostaje przywrócony komfort oddychania. Inhalacje pozwalają nie tylko skutecznie wyeliminować katar, ale wspomagają również leczenie zatok i walkę z przeziębieniem. Nieżyt nosa jest zazwyczaj wywołany przez infekcje wirusowe, dlatego oprócz inhalacji zaleca się również inne działanie mające na celu szybsze zwalczenie dolegliwości. Dobrym pomysłem jest przyjmowanie specjalistycznych preparatów działających objawowo, a także niektórych witamin. Rozrzedzeniu wydzieliny sprzyja również spożywanie dużej ilości płynów i dieta bogata w witaminę C.