Cellulit to jeden z najczęściej występujących defektów estetycznych, który dotyczy głównie kobiet. Może pojawić się zarówno u nastolatek, jak i kobiet dojrzałych, bez względu na wagę. Walka z cellulitem jest możliwa, wymaga jednak systematycznego wykonywania odpowiednich zabiegów. Domowe metody walki z cellulitem nie okazują się zazwyczaj wystarczająco efektywne, dlatego powinny być traktowane jedynie jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na cellulit? Zapytam o to eksperta – kosmetologa w Klinice medycyny estetycznej Neonia Anne Zienkiewicz.
– Cellulit jest częstym problemem estetycznym, dotykającym niemal 80% kobiet w różnym wieku. Co ciekawe – nie jest to jedynie przypadłość osób z nadwagą, gdyż cellulit spotykany jest także u szczupłych osób. Z czego wynika takie powszechne występowanie cellulitu?
Cellulit to zaburzenie powstałe w efekcie współoddziaływania licznych czynników, z których najistotniejsze to kumulowanie tkanki tłuszczowej, spadek gęstości i jędrności skóry, zaburzeń krążenia krwi i limfy, co sprzyja kumulowaniu toksyn, a także powstawaniu obrzęków. Takie wieloczynnikowe podłoże rozwoju cellulitu oznacza, że metody walki z cellulitem wymagają wyeliminowania wszystkich jego przyczyn. I to stanowi odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno jest się pozbyć cellulitu w warunkach domowych. Skuteczne zabiegi na cellulit to takie, które wpływają zarówno na kondycję skóry i tkanki podskórnej, a także mikrokrążenie krwi. Taką terapię antycellulitową można zrealizować wyłącznie w gabinecie medycyny estetycznej.
– Czy to oznacza, że można zrezygnować z domowych metod walki z cellulitem, gdyż są one całkowicie nieskuteczne?
Faktem jest, że zabiegi na cellulit w domu, takie jak masaże, zimne natryski, stosowanie kosmetyków antycellulitowych nie są tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi antycellulitowe. Nie oznacza to jednak, że należy z nich rezygnować. Taka codzienna pielęgnacja ciała ma ogromne znaczenie dla podtrzymania efektów zabiegów antycellulitowych wykonywanych przez profesjonalistę, ponadto pozwala na zapobieganie rozwojowi cellulitu. Kompleksowa terapia antycellulitowa powinna zatem obejmować zarówno codzienną pielęgnację ciała, jak i regularne wykonywanie zabiegów na cellulit w gabinecie medycyny estetycznej.
– Przejdźmy zatem do omówienia najskuteczniejszych zabiegów na cellulit. W jaki sposób zabiegi te umożliwiają skuteczną redukcję cellulitu?
Jak już wcześniej wspomniano, zabiegi antycellulitowe oferowane w gabinetach medycyny estetycznej oddziałują na wszystkie aspekty powstawania pomarańczowej skórki. Wiele zabiegów usprawnia proces spalania tkanki tłuszczowej, co pozwala zredukować widoczność cellulitu. Usuwanie cellulitu w Krakowie w naszej klinice Neonia bazuje na zabiegach Accent Prime, karboksyterapii, endermologii i fali akustycznej. Zabiegi te pobudzają ponadto krążenie krwi, a zabieg endermologii działa jak niezwykle skuteczny drenaż limfatyczny. Dzięki temu komórki skóry i tkanki podskórnej są lepiej dotlenione i odżywione, a szkodliwe metabolity są sprawnie odprowadzane drogą naczyń limfatycznych. Wiele zabiegów medycyny estetycznej umożliwia ponadto przywrócenie odpowiedniej gęstości i elastyczności skóry – a to za sprawą aktywowania procesów syntezy włókien kolagenowych. Ostatecznie – skóra zostaje wygładzona, a widoczność cellulitu jest zredukowana.
– Jak przebiega profesjonalna terapia antycellulitowa w gabinecie medycyny estetycznej?
Pierwszym etapem zawsze powinna być konsultacja , który oceni stopień zaawansowania cellulitu oraz kondycję skóry. Potem ustalany jest plan terapii, który zawsze wymaga wykonania serii co najmniej kilku zabiegów. W celu zwiększenia skuteczności terapii antycellulitowej zalecane jest wykonywanie terapii łączonych, obejmujących różne rodzaje zabiegów. W przypadku endermologii, fali akustycznej oraz technologii Accent Prime mówimy o całkowicie nieinwazyjnych zabiegach, po wykonaniu których można natychmiast powrócić do codziennej aktywności i nie jest wymagana rekonwalescencja po zabiegu. Endermologia polega na wykonaniu masażu o charakterze drenażu limfatycznego, z wykorzystaniem specjalnych głowic z rolkami masującymi i efektem podciśnienia. Fala uderzeniowa to zabieg polegający na przykładaniu głowicy specjalnego aparatu do powierzchni skóry, co prowadzi do rozchodzenia się fali akustycznej w tkankach miękkich. Z kolei Accent Prime to połączenie technologii fali radiowej oraz ultradźwięków, wymagające zastosowania specjalnych głowic na obszarach ciała objętych cellulitem. Natomiast karboksyterapia wymaga wykonania nakłuć skóry w celu śródskórnego wprowadzania dwutlenku węgla.
– Czy można oszacować, ile trwa pełna kuracja antycellulitowa?
Czas trwania takiej terapii jest kwestią indywidualną, zależną od zaawansowania cellulitu, obszaru ciała dotkniętego tym problemem estetycznym, a także osobniczą podatnością na określone zabiegi. Uśredniony czas trwania terapii to kilka zabiegów wykonanych średnio co 7 – 14 dni dla karboksyterapii oraz Accent Prime, a endermologia i fala uderzeniowa mogą być wykonywane nawet dwa lub trzy razy w tygodniu. W Klinice Neonia w Krakowie wykonujemy endermologię najnowocześniejszą aparaturą „Endermologie LPG Alliance” i po serii 10 zabiegów efekty są spektakularne.
– Wykonanie serii zabiegów oznacza, że możemy raz na zawsze pożegnać się z pomarańczową skórką?
Oczywiście, że nie – konieczne jest kontynuowanie odpowiedniej pielęgnacji ciała w domu, a także prowadzenie zdrowego stylu życia. Zabiegi antycellulitowe pozwalają pozbyć się cellulitu, jednak problem może powrócić, jeśli nie zadbamy kompleksowo o utrzymanie elastyczności skóry, pobudzenie krążenia krwi oraz utrzymanie właściwej ilości tkanki tłuszczowej. Wskazane jest regularne uprawianie sportu, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, nawadnianie organizmu oraz codzienna pielęgnacja skóry. To powinno wystarczyć, aby raz na zawsze pozbyć się pomarańczowej skórki.
– Czy każdy może zdecydować się na takie zabiegi?
Pomimo nieinwazyjnego i bardzo bezpiecznego charakteru, zabiegi antycellulitowe nie mogą być wykonywane u każdej osoby. Podstawowe przeciwwskazania obejmują okres ciąży i laktacji, stany zapalne i infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory, epilepsję czy niewyrównaną cukrzycę.
Więcej informacji o zabiegach modelujących sylwetkę oraz usuwania cellulitu można przeczytać na stronie: https://neonia.com.pl/