Doppler tętnic szyjnych kiedy wykonać?

[REKLAMA]

Tętnice szyjne to najważniejsze naczynia, które doprowadzają krew do mózgu. Ich prace możemy wyczuć pod palcami przykładając je do określonych miejsc na szyi. Zwężenie światła tętnic prowadzi do niedokrwienia mózgu, którego następstwa zagrażają zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Dopler tętnic szyjnych jest badaniem diagnostycznym, którego celem jest ocena stanu tętnic szyjnych. Jest to najważniejsza profilaktyka udarów służąca wczesnemu wykryciu zagrożenia, co pozwoli specjalistom na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W artykule dowiemy się kiedy powinno się wykonać takie badanie.

Zapobieganie skutkom miażdżycy

Najczęstszą patologią układu krwionośnego człowieka jest miażdżyca. Zapobiec może jej jedynie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które poprzedza ocena stanu naczyń mózgowych. Jedynie badanie usg może być źródłem takiej informacji dla lekarza. Badanie ultrasonograficzne jest dla pacjenta bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne. Wykonuje się jej za pośrednictwem specjalnej głowicy, która jest przykładana leżącemu pacjentowi. Zjawisko Dopplera umożliwia zobrazowanie szybkości  przepływu krwi. Na tej podstawie szacuje się w jakim stopniu światło tętnic jest zwężone.

Ryzyko wystąpienia tej przypadłości rośnie wraz z wiekiem. U osób po 60 roku życia miażdżyca występuje u około 30 % społeczeństwa. Dlatego podeszły wiek pacjenta, to pierwsze ze wskazań, kiedy powinno wykonać się badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych. Na stronach poświęconych takiemu zagadnieniu, jak  Doppler tętnic szyjnych info  pacjenci mogą dowiedzieć się, jak wygląda takie badanie i czy znajdują się w grupie ryzyka. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że w Polsce wykonuje się co roku około 10 tysięcy operacji udrożniania tętnic szyjnych, jako zabieg ratujący życie. Trzeba wiedzieć bowiem, że udary niedokrwienne mózgu wynikające z zwężenia tętnic to trzecia z przyczyna zgonów w naszym kraju.

Kiedy jeszcze  powinno się wykonać USG Doppler tętnic szyjnych?

Doppler profilaktyka udarowa nie dotyczy jednak tylko ludzi w podeszłym wieku. Pierwszym wskazaniem do badania są objawy mówiące o zwężeniu tętnic. Są to przede wszystkim zawroty głowy oraz objawy czuciowe, jak drętwienie, niedoczulicę albo przeczulice. Zwężenie tętnic często powoduje również problemy z widzeniem. Nie tylko pojawienie się mroczków przed oczami, ale także niedowidzenie albo widzenie połowiczne niezwiązane z wadami wzroku. Warto również wiedzieć że zwężenie tętnic często objawia się w postaci szumów usznych i niedosłuchu. W ten sposób objawia się zwłaszcza zwężenie tętnic kręgowych.

Profilaktyka udarów dotyczy przede wszystkim osób, u których stwierdzono cukrzycę oraz osób z nadwagą, otyłością i takie które mają podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Warto także zgłosić się na takie badanie, jeśli udar niedokrwienny mózgu albo zawał serca pojawił się już w rodzinie pacjenta. Niewątpliwie osoby, u których wystąpił już udar niedokrwienny  powinny badanie USG Doppler tętnic szyjnych wykonywać systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *