Fakty i mity na temat forskoliny

[REKLAMA]

Zdrowotne właściwości forskoliny znane były już w starożytności. Ten związek organiczny znajduje się w korzeniach i liściach pokrzywy indyjskiej i wykorzystywany jest od wieków w indyjskiej medycynie ludowej, wywodzącej się z filozofii ajurwedyjskiej. Warto zatem poznać fakty i mity na temat forskoliny i jej prozdrowotnych właściwości.

Działanie odchudzające forskoliny – fakt czy mit?

Wiele osób w pokrzywie indyjskiej upatruje suplementu, który może wspomóc proces odchudzania. Czy tak jest w istocie? Można powiedzieć, że prawda w tym przypadku leży pośrodku. Prowadzono kilka badań na temat odchudzających właściwości forskoliny i ich wyniki były niejednoznaczne. W jednym z nich, na grupie mężczyzn wykazano, że istotnie może mieć wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast w innych badaniach, którym poddano kobiety nie wykazano znaczącego wpływu forskoliny na utratę masy ciała. Stąd nie można jednoznacznie stwierdzić, że rzeczywiście ma ona dobroczynny wpływ na redukcję wagi. Niemniej jednak stwierdzić można z całą pewnością, że ma pozytywny wpływ na metabolizm, gdyż pobudza działanie soków żołądkowych. Zatem pośrednio może wpływać na utratę wagi, a na pewno pozbycie się zaparć i lepsze samopoczucie.

Obniżanie ciśnienia tętniczego – fakt potwierdzony wieloma badaniami

Pokrzywa indyjska niewątpliwie wpływa bardzo korzystnie na pracę układu krążenia. Zawarta w niej forskolina obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększa efektywność wykorzystywanie tlenu, zatem poprawia wydolność organizmu i ukrwienie wszystkich narządów. W badaniach podawana była zarówno w formie kapsułek, jak i dożylnie. W tym drugim przypadku była jeszcze bardziej skuteczna i obniżała zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Takie badania prowadzone były zarówno przez indyjskich, jak i niemieckich naukowców. W każdych z nich wykazano pozytywny wpływ forskoliny na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Sproszkowany korzeń pokrzywy indyjskiej w leczeniu objawów astmy

Kolejnym potwierdzonym naukowo faktem jest wpływ suplementu diety forskoliny na rozszerzenie oskrzeli. U chorych na astmę oskrzelową, którym podawano standaryzowaną dawkę forskoliny w postaci wziewów nastąpiła wyraźna poprawa stanu i ustąpienie duszności. Ponadto nie wykazano żadnych skutków ubocznych. Stąd można powiedzieć, że z pewnością korzystnie wpływa ona na pracę układu oddechowego. Zatem przyjmowanie suplementu diety pokrzywy indyjskiej może być korzystne dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydolność, a także lepiej i szybciej dochodzić do siebie po ciężkim treningu.

Walka z objawami jaskry i łuszczycy

Leczenie jaskry opiera się na obniżaniu ciśnienia węwnątrzgałkowego. Okazuje się, że forskolina może skutecznie działać również w formie zawiesiny do zakraplania oczu. W badaniu, w którym wzięło udział kilku mężczyzn wykazano obniżenie ciśnienia o 25%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Również w przypadku objawów chorób skórnych, po przyjmowaniu suplementu diety pokrzywy indyjskiej, niemieccy naukowcy zaobserwowali złagodzenie objawów choroby. Niemniej jednak wszystkie badania prowadzone były w niewielkim zakresie i z pewnością ich rozszerzenie, pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy forskolina stanie się panaceum na wiele dolegliwości.

Forskolina jest bezpieczna dla wszystkich – mit

Trzeba pamiętać, że żaden suplement diety nie może być uznany za bezpieczny dla wszystkich, jeśli posiada właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Oczywiście osoby, które mają naturalnie niskie ciśnienie nie powinny zażywać forskoliny. Podobnie ze względu na brak wystarczających badań odradzana jest do stosowania przez kobiety w ciąży czy karmiące. Sama pokrzywa indyjska była zresztą w medycynie ajurwedyjskiej używana do wywołania menstruacji u kobiet. Dlatego bezwzględnie, ze względu na ryzyko wywołania krwawienia, a także zaburzenia w rozwoju płodu, kobiety w ciąży nie powinny po nią sięgać. Ponieważ forskolina wyraźnie pobudza soki żołądkowe powinny jej unikać również osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka, czy też refluks. Nie może być stosowana również przez osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Oczywiście należy pamiętać, że forskolina nie jest lekiem, a jedynie suplementem, który może wspomagać metabolizm, a także regulować ciśnienie tętnicze. Oczywiście w przypadku zażywania leków na obniżenie ciśnienia nie należy jej zażywać. Na temat pokrzywy indyjskiej powstanie pewnie jeszcze nie jedna rozprawa naukowa. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że może korzystnie i wielowymiarowo wpływać na organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *