Wbrew pozorom przedwczesne łysienie czy problemy z erekcją, to nie jedyne najczęstsze przypadłości męskie, do których ich ofiary niechętnie się przyznają. Należy do nich również ginekomastia. Zazwyczaj jest to problem estetyczny, ale ma też podłoże zdrowotne. Sprawdź, jakie oraz dowiedz się jak wyleczyć ginekomastie, ile to kosztuje i gdzie najlepiej wybrać się po pomoc.
Czym jest ginekomastia?
Otóż najogólniej mówiąc, jest to przerost sutka, do którego dochodzi zazwyczaj na tle zaburzonej gospodarki hormonalnej. Kiedy proces wytwarzania hormonów: testosteronu, androgenów i estrogenów przebiega we właściwy sposób, wykształcone w naturalny sposób gruczoły piersiowe męskie nie ulegają rozwojowi. Jeśli natomiast produkcja tych związków z jakichś względów zostanie zachwiana, wtedy właśnie mówimy o ginekomastii.
Rodzaje ginekomastii
Z medycznego punktu widzenia ginekomastia u mężczyzn może przybrać jedną z dwóch postaci. Pierwsza to ginekomastia fizjologiczna, która jest dość charakterystyczną przypadłością wieku dojrzewania. Druga forma to ginekomastia patologiczna, która zazwyczaj pojawia się w wyniku przerostu tkanki tłuszczowej.
Przyczyny ginekomastii
Tak, jak nie istnieje jedna postać tej choroby sutka u mężczyzn, tak nie można wskazać jednego konkretnego jej źródła. Czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju ginekomastii, jest całe mnóstwo i są one ściśle powiązane z jej formą. I tak ginekomastia u chłopców dojrzewających, jest uzależniona od poziomu testosteronu oraz żeńskiego hormonu estradiolu, a pojawia się, kiedy drugi z hormonów jest wydzielany w nadmiarze. W przypadku mężczyzn dorosłych zazwyczaj pojawia się ginekomastia tłuszczowa, czyli związana z dużą otyłością. Inne przyczyny to: rak nadnerczy, guz jądra, marskość wątroby oraz choroby tarczycy. Warto też nadmienić, że często ginekomastia u mężczyzn wywołana jest działaniem określonych leków, jako ich skutek uboczny ich długiego zażywania. Jeśli zmiana pojawia się tylko po jednej stronie ciała za prawdopodobną przyczynę, uznaje się wówczas nowotwór sutka.
Objawy ginekomastii
W jaki sposób mężczyzna może rozpoznać u siebie to zaburzenie? Objawy ginekomastii są dość łatwe do rozpoznania. Przede wszystkim świadczą o jej obecności powiększone sutki oraz uczucie obrzmienia samego gruczołu piersiowego. Inne częste objawy to ból i tkliwość piersi. Ginekomastia u mężczyzny może też objawiać się poprzez zmianę koloru oraz kształtu samej brodawki. Zmiany mogą dotyczyć obu gruczołów piersiowych lub pojawić się tylko po jednej stronie.
Jak leczyć ginekomastię?
Mimo iż panowie traktują ginekomastię, jako wyjątkowo wstydliwą dolegliwość, nie powinni ukrywać jej istnienia. Ignorancja może okazać się groźna dla ich zdrowia. To nierozsądne, tym bardziej że istnieje szereg sposobów na to, jak wyleczyć ginekomastię, a dobór konkretnego uzależniony jest ściśle od formy, jaką przybrała ta choroba. Po pomoc należy zgłosić się w pierwszej kolejności do endokrynologa, który wskaże przyczynę zmiany oraz ustali dalsze postępowanie.
Rodzaje zabiegów
Jeżeli ginekomastia u mężczyzny przybiera spore rozmiary, staje się przyczyną dyskomfortu fizycznego i psychicznego, wtedy często leczy się ją chirurgicznie. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej. Naprawdę duże zmiany wymagają niekiedy korekty nadmiaru skóry. Operacja odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Inna równie częsta metoda to leczenie hormonalne. Ginekomastia patologiczna jest do niego głównym wskazaniem. Niekiedy także poddawani są mu nastolatkowie w wieku dojrzewania, u których choroba ma wyjątkowo ostry przebieg.
Kiedy ginekomastia przybiera lekką formę, wystarczy leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu odpowiednich środków, które wyregulują zaburzenia hormonalne. Farmakologia wdrażana jest również wtedy, gdy ginekomastia jest objawem innego schorzenia. Wtedy podawane są leki bezpośrednio powiązane z główną chorobą.
Przeciętne koszty leczenia
Kiedy zmiana chorobowa staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego pacjenta, ten może sam zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Ginekomastia usuwana jest wtedy prywatnie. Średnio koszta operacji wahają się między 3 – 7 tysięcy złotych. Nie zawsze jest to suma, na którą stać pacjenta. Wtedy może on skorzystać ze wsparcia finansowego usług medycznych MediRaty. To nic innego, jak kredyt, który można spłacić już po wykonaniu zabiegu, zgodnie z metodą „Kupuję teraz – płacę później” (maksymalnie 5 tys. zł i w tych placówkach, które oferują płatności PayPlus), bądź po kwalifikacji telefonicznej i otrzymaniu decyzji kredytowej.
Ginekomastia to dość kłopotliwa i trudna do ukrycia przypadłość. Nie należy jednak się jej wstydzić, tylko jak najszybciej podjąć wszelkie kroki, by ją wyleczyć. Zwłoka w zakresie decyzji o sięgnięciu po pomoc może okazać się groźna dla zdrowia, a nawet życia.