Wydawało ci się, że wszystkie wszy zostały zwalczone, ale jednak po kilku dniach dziecko znowu się drapie? Przyczyną nawrotu wszawicy mogą być gnidy – niepozorne jajeczka, które znacznie trudniej pokonać tradycyjnymi metodami, a nieraz i klasycznymi preparatami z apteki. Gdy po kilku dniach wykluwają się z nich wszy, problem wraca. Sprawdź, jak pozbyć się gnid na dobre.
Dorosła wesz składa nawet do 10 jaj na dobę. Tydzień później pojawiają się owady. Wystarczy kilka dni, by z kilku pasożytów rozwinęła się bardzo liczna kolonia. Aby przeciwdziałać wszawicy, potrzebny jest skuteczny środek. Bez tego rozwiązanie krępującego problemu staje się niemal niemożliwe.
Gnidy u dzieci – wzrok czasem zawodzi
Jak pozbyć się gnid tradycyjnymi metodami? Nie brakuje poradników na ten temat, jednak polecane przez innych sposoby nie są zbyt zachęcające.
Według nich przede wszystkim trzeba znaleźć wszystkie jajeczka, a potem starannie wyczesać je specjalnym grzebieniem. To niełatwe zadanie. Białawe gnidy są wielkości ziarenka piasku i często są mylone z łupieżem. Co więcej, tuż przed wykluciem owadów jajeczka stają się brązowawe, a więc niemalże niewidoczne. Larwy mają około milimetra, więc nietrudno je przeoczyć.
Jajeczek wszy, nawet z pomocą specjalnych narzędzi, trudno się pozbyć – są przyczepione do włosa bardzo klejącą wydzieliną. To ewolucyjne przystosowanie pasożytów, dzięki któremu gnidy u dzieci mają szansę przetrwać ręczne usuwanie.
Warto pamiętać, że dorosłe osobniki starannie chowają się we włosach, a jaja składają tuż przy samej skórze głowy, żeby po wykluciu larwa miała jak najbliżej do pożywienia, czyli krwi nosiciela. Najwięcej wszy można znaleźć w okolicy karku, uszu czy grzywki, czyli tam, gdzie jest najcieplej.
Niejednokrotnie dzieje się tak, że rodzic zauważa na głowie dziecka ranki po ugryzieniach wszy, a same pasożyty zdarza mu się przeoczyć. Nic dziwnego, bo znalezienie wszystkich owadów na własną rękę jest praktycznie niemożliwe.
Gnidy u dzieci – ocet pomoże?
Domowych metod zwalczania pasożytów jest sporo. Jedną z nich jest mycie włosów wodą z octem. Teoretycznie sposób ten może zadziałać. W pewnym stopniu ocet rozpuszcza klejącą wydzielinę i otoczkę jajeczka, co znacznie ułatwia wyczesywanie. Jednak w przypadku gnid u dzieci ta metoda okazuje się nie tylko nieskuteczna, lecz także niejednokrotnie wręcz szkodliwa. Ocet spirytusowy może podrażnić pogryzioną głowę, a jego zapach potęguje dyskomfort dziecka.
Jak pozbyć się gnid skutecznie?
Eksperymentowanie z domowymi sposobami jest na dłuższą metę nieskuteczne. Warto postawić na sprawdzony i bezpieczny preparat na wszy i gnidy. Nowoczesny środek Parasidose jako jedyny preparat na rynku zawiera BIOCOCIDINE®, aktywny kompleks z oleju kokosowego, który blokuje układ oddechowy pasożytów. Nie zawiera chemicznych środków owadobójczych (pestycydów), dzięki czemu wszy nie mogą uodpornić się na preparat, co pozwala trwale usunąć wszy i gnidy u dzieci już po jednym użyciu. Żywe owady odwadnia i dusi, z kolei w jajeczkach rozpuszcza substancję zapewniającą przyczepność. Jedyne, co trzeba zrobić po zastosowaniu produktu, to dokładnie wyczesać włosy. Zapach preparatu jest przyjemny, więc dla dziecka nie różni się niczym od zwykłego szamponu. Ponadto można go bezpiecznie stosować już od 3. miesiąca życia oraz u dorosłych – w tym kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.