Okulary mogę pełnić różne funkcje. Dla jednych mają przede wszystkim poprawiać jakość widzenia, zaś dla innych stanowić niezbędny element wizerunku.
Niezależnie od funkcji, zarówno okulary korekcyjne jak i przeciwsłoneczne, powinny być idealnie dobrane. Tylko wtedy będą mogły prawidłowo spełnić swoje zadanie. W zależności od tego, do czego będą służyły, na inny rodzaj soczewek powinniśmy zwrócić uwagę. Podobnie jest z oprawkami. Możemy wybierać od widocznych i kolorowych, które będą podkreślały nasz styl, po bardziej minimalistyczne i nierzucające się w oczy. Oczywiście poza kwestią wizualną ważne jest również, by oprawki okularów były prawidłowo dopasowane do twarzy – odpowiednio przylegały do nosa, nie dotykały policzków oraz nie wystawały za obręb twarzy.
Wybierając damskie okulary przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę na zastosowane filtry UV. Im wyższe, tym lepiej. Na promieniowanie UV wystawieni jesteśmy nie tylko latem, a jego nadmiar działa bardzo negatywnie na oczy i skórę. Dobrych okularów słonecznych powinniśmy szukać w sprawdzonych punktach, w których znajdziemy modele z udokumentowaną ochroną. Co więcej, kupując tanie okulary przeciwsłoneczne, bez żadnego filtru, a jedynie z ciemnymi szkłami, wyrządzamy naszym oczom jeszcze większą krzywdę niż gdybyśmy okularów nie mieli wcale. Dzieje się tak dlatego, że ciemnie szkła powodują dodatkowe rozszerzanie źrenicy. Do wnętrza oka wpada wtedy więcej szkodliwych promieni słonecznych. Dlatego zakup okularów przeciwsłonecznych w przypadkowym miejscu nie jest najlepszym pomysłem.
Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych nie jest jedynie kwestią estetyki. Wybierając między różnymi odcieniami, warto wiedzieć, jakie każdy z nich ma zastosowanie. Brązowy kolor soczewek najlepiej blokuje światło niebieskie. Szary jest polecany przede wszystkim dla kierowców, a pomarańczowy zdecydowanie wyostrza kontrast barw przy niewielkim oświetleniu. Co więcej, istotny jest również stopień zaciemnienia okularów przeciwsłonecznych, oznaczany numerem kategorii od 1 do 4. Najwięcej promieni słonecznych, bo aż 80 procent, przepuszczają szkła z kategorii 1. Z kolei najmniej, zaledwie 8 procent, szkła z kategorii zabarwienia 4, które polecane są w ekstremalnych warunkach nasłonecznienia. Do codziennego używania mogą się nie sprawdzić, gdyż będą stanowczo zbyt ciemne.
Jak widać wybór okularów to nie tylko kwestia stylu oprawek. Ważna jest również jakoś materiałów oraz właściwości optyczne soczewek. Okulary przeciwsłoneczne marki PolarZONE łączą wysoką jakość wykonania, atrakcyjną cenę oraz modną stylistykę. Jako produkt ochronny okulary mają nie tylko, w zależności od potrzeby, wspomagać widzenie i wzbogacać stylizacje, ale też chronić wzrok przed czynnikami zewnętrznymi.