Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

[REKLAMA]

Czy o szczoteczkę elektryczną trzeba jakoś specjalnie dbać? Pewnie większość z nas jedynie wymienia końcówki do szczoteczki. Jednak, aby szczoteczka służyła nam przez długi czas, warto zastosowanie te kilka zasad. Tym bardziej, że zakup elektrycznej szczoteczki do zębów to bardzo często spory wydatek.

Szczoteczki elektryczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Wybieramy je, ze względu na wysoką dokładnością czyszczenia zębów oraz wygodę, ponieważ nie musimy szczotkować zębów we wszystkich zakamarkach bardzo dokładnie, mechaniczna końcówka zrobi to za nas. Teraz po prostu wciskamy przycisk POWER na rękojeści, a szczoteczka z mocą nawet 96 000 ruchów wymiatających na minutę robi wszystko za nas. Nasza rola ogranicza się tylko do przesuwania główki z zęba na ząb. Jednak nie tylko nasze zęby potrzebują naszej uwagi i pielęgnacji. Trzeba też pamiętać o naszej szczoteczce, która powinna służyć nam jak najdłużej, ale niestety nie zawsze tak jest, bo bardzo często po prostu o nią, nie dbamy. W kolejnych punktach artykułu przedstawię kilka porad i zasad, dzięki którym wasza szczoteczka będzie działa długie lata. Zapraszam do lektury!

1.Nie ładuj akumulatora 24/7

Szczoteczki elektryczne z rodziny sonicznych (ruch wymiatający i fale dźwiękowe) i niektóre najnowsze modele oscylacyjne (obrotowe) posiadają w rękojeści zamontowane akumulatory litowo-jonowe. Charakteryzują się one krótkim czasem ładowania i bardzo długim użytkowaniem od 2 tygodni w prostszych modelach do aż 2 miesięcy w bardziej zaawansowanych. W starszych modelach szczoteczek obrotowych zastosowano akumulatory niklowo-wodorkowe, które są w stanie pracować od 6 dni do maksymalnie 2 tygodni regularnego mycia zębów.  Aby akumulator zawsze był w stanie wytrzymać dany okres na jednym ładowaniu należy odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim nie wolno go przeładowywać! Akumulatory litowo-jonowe są takie same jak baterie w laptopach czy smartfonach. Stale podłączone pod ładowarkę tracą swoją żywotność i pojemność, a co za tym idzie szybko się rozładowują, kiedy odłączymy je od zasilania. Takie akumulatory należy ładować zawsze wedle zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji dołączonej do produktu.

Zwykle ładowanie opiera się na prostym schemacie, czyli pierwsze ładowanie ok 15 – 24 godziny, a następne, kiedy poziom akumulatora spadnie do ok. 30% ładujemy je do pełna i kiedy wskaźnik wskazuje pełne naładowanie, odłączamy ładowarkę szczoteczki od kontaktu. Co prawda coraz powszechniejsze są akumulatory z czujnikiem zapobiegającym przeładowania akumulatora, ale nie są jeszcze na tyle popularne by mieć zastosowanie w szczoteczkach elektrycznych, dlatego lepiej zawsze odłączyć ładowarkę od sieci.

2.Myjąc zęby umyj też rękojeść

Podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną bardzo często spieniona pasta wydostaje się z naszej jamy ustnej i spływa po całej rękojeści, którą trzymamy w ręku. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ każda szczoteczka posiada pewien zakres wodoszczelności, który spokojnie pozwala nam opłukać szczoteczkę po umyciu zębów. Nie stosowanie tej praktyki może prowadzić do powstawania osadu, a w późniejszym czasie kamienia, który rozszczelnia naszą szczoteczkę. Może to skutkować zalaniem części elektrycznych znajdujących się wewnątrz i ostatecznie prowadzić do uszkodzenia w wyniku, którego szczoteczka nie będzie się uruchamiać.

Bardzo ważne jest też zdejmowanie samej końcówki szczoteczki po myciu zębów i opłukanie bolca wodą. Między końcówką, a rękojeścią występują małe przerwy, w których lubi się gromadzić pasta. Nie dbanie o to miejsce może również skutkować powstaniem osadu, a później kamienia, który może zatrzeć mechanizm wykonujący ruchy, gdyż szczoteczka będzie miała ciężko przekazywać intensywne ruchy na główkę szczoteczki. Po opłukaniu tych wszystkich miejsc warto wytrzeć rękojeść ręcznikiem bądź szmatką, by osuszyć ją z wody.

3.Nie dociskaj na siłę to nic nie da

Wielu użytkowników szczoteczek elektrycznych często bardzo mocno dociska główkę szczoteczki do zębów myśląc, że w ten sposób lepiej domyją swoje zęby i szybciej zlikwidują niechciany osad. Jest to niestety duży błąd. Mocne naciskanie końcówki powoduje wygięcie bolca, co skutkuje następnie brakiem ruchu w końcówce i też samym uszkodzeniem szczoteczki. Niektóre modele posiadają specjalne sygnalizatory informujące o zbyt dużym docisku czerwoną kontrolką bądź sygnałem dźwiękowym. Niestety jest to znaczna mniejszość, więc należy zawsze samemu pamiętać, że główkę szczoteczki należy przykładać delikatnie do zębów, a nie z całej siły.

4.Czytaj instrukcję dołączoną od producenta

Każda szczoteczka jest inna. Każda posiada unikalne dla siebie specyfikacje techniczne, dlatego też obowiązkiem każdego kupującego jest zawsze zapoznanie się z instrukcją obsługi danego produktu. Są tam zawarte wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego jak ładować i jak obchodzić się z naszą szczoteczką, tak abyśmy mogli się nią cieszyć jak najdłużej.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie zasady pomogą wam w dbać o wasze szczoteczki i cieszyć z nich przez długie lata. Aby uzyskać więcej informacji o szczoteczkach elektrycznych wejdź na stronę http://internetowystomatolog.pl/

1 thoughts on “Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?”

  1. Trzeba bardzo uważać żeby na szczoteczce nie zaczął zbierać się kamień. Szczególnie narażone miejsce to trzpień na który nakłada się końcówkę myjącą. Za każdym razem należy go dokładnie przeczyścić żeby szczoteczka dobrze i długo nam służyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *