Jak izolacja wpływa na dzieci podczas pandemii COVID-19

[REKLAMA]

Istnieje wiele skutków społecznych związanych z pandemią COVID-19, wykraczających poza samą chorobę wirusową. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych skutków pandemii COVID-19 jest nagła, nieoczekiwana izolacja społeczna wynikająca z tego, że dorośli i dzieci są zachęcani lub zmuszani do pozostania w domu, czasami z towarzyszącą temu utratą pracy. Izolacja pomaga wprawdzie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, ale stwarza też kolejny stresujący i niezdrowy zestaw problemów.

Jak nagła zmiana wpłynęła na dzieci, które bez żadnej zmiany przeszły z wysoce społecznych środowisk szkolnych do izolacji w domu. Pandemia jest bezprecedensowa we współczesnych czasach, a technologia i media czynią ją niepodobną do żadnych historycznych porównań.

Ponieważ przenoszenie wirusa COVID-19 jest nadal przedmiotem obaw, jak stres związany z tą pandemią wpływa na dzieci.

Jak pomóc dzieciom w radzeniu sobie z izolacją społeczną podczas pandemii COVID-19

Dla wszystkich opiekunów, którzy zastanawiają się, jak pomóc dzieciom radzić sobie z izolacją społeczną podczas COVID-19.

Ponieważ podjęliśmy ważne kroki w celu praktykowania fizycznego dystansu podczas pandemii COVID-19, praktycznie wszystkie dzieci i nastolatki miały znacznie mniej interakcji z rówieśnikami niż zazwyczaj. Wsparcie rówieśników jest bardzo ważnym elementem dzieciństwa i okresu dorastania, ponieważ przyjaźnie zapewniają wsparcie, łagodzą poczucie samotności i nudy, pomagają budować poczucie przynależności i sprzyjają rozwojowi tożsamości. Jako opiekunowie, ważne jest, abyśmy promowali odporność i pomagali dzieciom radzić sobie z brakiem obecności rówieśników w tym czasie. Dla wszystkich opiekunów, którzy zastanawiają się, jak pomóc dzieciom w radzeniu sobie z izolacją społeczną, jest wiele możliwości, które można zrobić, aby pomóc:

Rozmawiaj o uczuciach

Twoje dziecko może czuć się smutne z powodu braku ważnego wydarzenia społecznego, takiego jak przyjęcie urodzinowe. Przyznaj, że dziecko przeżywa stratę, zapytaj o jego uczucia i zapewnij je, pokazując, że je rozumiesz. Pozwól dziecku poprowadzić dyskusję, zamiast snuć przypuszczenia na temat tego, co myśli i czuje. Możesz również rozważyć podarowanie dziecku książki dostosowanej do jego wieku, która porusza temat samotności. To może dać dziecku słowa do opisania swoich uczuć. Możesz też poprosić dziecko, aby zapisało, czego mu brakuje w związku z pewnymi osobami, miejscami lub wydarzeniami, jako sposób na poradzenie sobie z problemem. Należy również zbadać różne sposoby radzenia sobie z tego rodzaju stratami, takie jak zorganizowanie innego rodzaju uroczystości urodzinowej lub zaplanowanie czegoś na czas, kiedy dystans społeczny nie będzie już potrzebny. Zapraszamy do Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *