Jak leczyć ostrogę piętową? Fizjoterapeuta radzi

[REKLAMA]

Wiele osób, zwłaszcza w średnim i starszym wieku, odczuwa ból pięty. Dolegliwości są szczególnie uporczywe rano oraz po dłuższym odpoczynku. Niestety ból sam nie ustępuje. Maści przynoszą tylko chwilową ulgę. Może to być stan zapalny rozcięgna podeszwowego, które nieleczone doprowadza do powstania ostrogi piętowej. W poniższym wpisie dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, a także jak leczyć ostrogę piętową.

W wyniku długotrwałego obciążania stopy, w rejonie rozcięgna występują mikrouszkodzenia. Zwykle jest to w okolicy umocowania rozcięgna do kości pięty. Pojawia się stan zapalny, a w wyniku tego narośl kostna, czyli ostroga piętowa.

Co powoduje powstanie ostrogi piętowej?

Dolegliwość ta występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyną powstania ostrogi piętowej może być:

  • długotrwała pozycja stojąca
  • niewłaściwe obuwie oraz na wysokim obcasie
  • nadmierna masa ciała
  • intensywny wysiłek fizyczny prowadzący do przeciążeń w obrębie stopy
  • nadmiernie napięte mięśnie łydek

Ostroga piętowa- objawy

Początkowe objawy nie wskazują jednoznacznie na stan zapalny rozcięgna. Pierwsze objawy to ból w okolicach pięty, zwłaszcza rano (tzw. ból pierwszego kroku). W ciągu dnia ból nasila się przy dłuższym chodzeniu lub dodatkowym obciążeniu. Pięta może być opuchnięta. Ogólnie stopa jest obolała, szybciej się męczy i sprawia wrażenie trochę sztywnej. Wpływa to na codzienną sprawność stopy, na przykład przy zakładaniu butów. W początkowym etapie ból jest tylko rano lub w przypadku przeciążenia, jednak stopniowo ból się wydłuża i nasila. W zaawansowanym stadium ból odczuwany jest nawet w czasie spoczynku.

Leczenie ostrogi piętowej

Chcąc zdiagnozować schorzenie, należy się zgłosić do ortopedy, który zleci zdjęcie RTG. Działania rozpoczynamy od leczenia stanu zapalnego oraz odciążeniu stopy poprzez odpowiednie wkładki do butów. Kolejnym etapem są ćwiczenia rehabilitacyjne. Zestaw ćwiczeń opracowuje fizjoterapeuta łącząc je z terapią manualną.

W leczeniu ostrogi piętowej można wykorzystywać kilka metod na różnym etapie leczenia. Metodą farmakologiczną leczymy stan zapalny, stosując maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Fizjoterapia: ultradźwięki, laser, krioterapia, kinesiotaping (naklejanie taśm w celu rozluźnienia odpowiednich mięśni), terapia manualna, fala uderzeniowa (metoda o dużej skuteczności). Fizjoterapeuta podczas manualnej pracy z pacjentem w miejscu bólu jest w stanie zmniejszyć napięcie mięśni, rozluźnić rozcięgno podeszwowe, dzięki czemu dolegliwości stopniowo ustępują. Ważne jest również skorygowanie ustawienia samej stopy- ewentualnie całej kończyny dolnej, aby zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Niezbędnym elementem leczenia, a w przyszłości profilaktyki są indywidualne wkładki do butów, które odciążają piętę. Warto również zadbać o właściwe obuwie, zwłaszcza ten rodzaj, w którym spędzamy najwięcej czasu. Doradzamy zakupienie indywidualnych klapek ortopedycznych lub butów terapeutycznych, które są refundowane przez NFZ. Można je wykorzystać do chodzenia po domu, w pracy itd.

Najważniejsze zalecenia fizjoterapeuty:

  • dokładna diagnostyka komputerowa i badanie manualne
  • terapia manualna
  • indywidualne wkładki do butów
  • indywidualnie zaprojektowane klapki ortopedyczne
  • ćwiczenia w domu jako kontynuacja terapii
  • utrzymanie prawidłowej wagi ciała i zdrowy styl życia

Chcąc zamówić klapki ortopedyczne oraz buty terapeutyczne dopasowane do konkretnej stopy niezbędna jest wizyta w gabinecie podologicznym. Umów się na konsultacje na  stronie KlapkiOrtopedyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *