Nie każdy z nas przepada za wizytami u stomatologa. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi za wizytami w gabinecie dentystycznym nie przepada. Niestety, regularne kontrole są konieczne dla utrzymania zębów w dobrym stanie. Próchnicy możemy jednak zapobiegać w domowych warunkach, co może wpłynąć na zmniejszenie ilości wizyt mających na celu jej leczenie.
Jakie są czynniki rozwoju próchnicy?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są czynniki rozwoju próchnicy. Okazuje się jednak, że jest ich całkiem sporo. Na pewno za czynnik rozwoju próchnicy uznaje się nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Jeżeli więc nie szczotkujemy zębów minimum dwa razy dziennie, narażamy siebie na rozwój próchnicy. Ponadto, do rozwoju próchnicy przyczyniają się czynniki genetyczne, na które wpływu nie mamy. Nie bez znaczenia jest także styl życia.
Palenie oraz częste picie alkoholu przyczynia się do powstawania próchnicy. Podobnie rzecz ma się ze słodkimi pokarmami. Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia naszych zębów jest cukier rafinowany. Należy mieć na uwadze także to, że na rozwój próchnicy wpływać mogą pewne choroby, a także stosowane leki. Mowa tu między innymi o cukrzycy typu drugiego, a także o kserostomii, czyli o niedoborze śliny.
Jak leczyć próchnicę?
Jeżeli próchnica już się pojawi, konieczne jest podjęcie działań mających na celu pozbycie się jej. Na szczęście, współczesne gabinety stomatologiczne są wyposażone tak świetnie, że bez problemu można poddać się bezbolesnej terapii. Leczenie próchnicy wymaga oczywiście sprawdzenia stanu zębów.
Warto więc udawać się do dentysty raz na pół roku, a także każdorazowo w momencie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Leczenie próchnicy polega zazwyczaj na oczyszczeniu zęba oraz zaplombowaniu powstałej w nim dziury lub dziur. Niekiedy konieczne staje się leczenie kanałowe, które zdecydowanej większości osób kojarzy się wyjątkowo źle. Na szczęście, dziś możliwe jest już leczenie pod mikroskopem, które może być nie tylko bezbolesne, dla i szybkie.
Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy?
Zapobieganie rozwojowi próchnicy jest bardzo ważne i nie warto z niego rezygnować. Najważniejsza jest odpowiednia higienizacja jamy ustnej. Nie wystarczy jednak mycie zębów raz dziennie czy nawet dwa razy dziennie. Najlepiej byłoby myć zęby po każdym posiłku. Czas mycia powinien wynosić około dwie, trzy minuty.
Warto byłoby również zdecydować się na czyszczenie przestrzeni między zębami. Można do tego celu wykorzystać tak zwane nici dentystyczne. Przy pomocy nici dentystycznych można usunąć resztki pożywienia znajdujące się między zębami.
Warto byłoby również płukać zęby specjalnym płynem dezynfekującym. Powinny znajdować się w nim substancje o działaniu przeciwzapalnym i odświeżającym. Należy również wystrzegać się jedzenia posiłków bogatych w cukier rafinowany. Trzeba także mieć na uwadze to, aby nie myć zębów po spożyciu owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. W przeciwnym razie możemy uszkodzić szkliwo.
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |