Zaburzenia słuchu są uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych, która w pełnym hałasów XXI wieku występuje coraz częściej, dotykając coraz to młodsze osoby Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, warunkujących dobrą jakość życia człowieka i jego prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Warto więc już zawczasu zadbać o słuch, aby uniknąć problemów w późniejszych latach życia. Oto, jak prawidłowo dbać o słuch, zapytaliśmy naszego eksperta.
Zaburzenia słuchu są uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych, która w pełnym hałasów XXI wieku występuje coraz częściej, dotykając coraz to młodsze osoby Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, warunkujących dobrą jakość życia człowieka i jego prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Warto więc już zawczasu zadbać o słuch, aby uniknąć problemów w późniejszych latach życia. Oto, jak prawidłowo dbać o słuch, zapytaliśmy naszego eksperta.
Czy hałas ma wpływ na uszkodzenia słuchu?
Nadmierny hałas to jedyny czynnik powodujący uszkodzenia słuchu, na który mamy wpływ. Przyjmuje się, że dźwięki już na poziomie 70- 85 decybeli mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, powodując bóle głowy, złe samopoczucie oraz nadmierną nerwowość. Hałas w zakresie 85-120 dB może trwale uszkadzać słuch, a także wpływać negatywnie na pracę układu krążenia oraz równowagi. Z kolei hałas przekraczający 120 decybeli już po 5 minutach może sparaliżować działanie organizmu, wywołując mdłości, trudności w koncentracji oraz koordynacji ruchowej, a także powodując powstawanie stanów lękowych. Aby uniknąć szkodliwego działania hałasu na słuch warto unikać przebywania w zbyt głośnych miejscach, a także zrezygnować z głośnego słuchania muzyki, zwłaszcza przy użyciu słuchawek dousznych. W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uniknięcie hałasu, np. związanego z naszym miejscem pracy, warto sięgnąć po ochronniki słuchu tłumiące dźwięki z otoczenia lub zatyczki do uszu, które stanowią doraźną ochronę przez nadprogramowymi decybelami.
Czy infekcje ucha mogą mieć wpływ na pogorszenie słuchu?
Infekcje ucha, o ile są prawidłowo leczone, nie powinny powodować ubytku słuchu. Warto jednak pamiętać, że nieleczone zapalenie ucha, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym lub regularnie nawracającym stanem, może powodować pogorszenie słuchu. Aby uniknąć trwałych powikłań, warto uważnie obserwować stan zdrowia i nie lekceważyć objawów infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych, nawet tych z pozoru niegroźnych jak katar czy przeziębienie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do lekarza, który określi przyczynę infekcji i zaleci odpowiednie leczenie, a w przypadku podejrzenia pogorszenia słuchu także specjalistyczne badania.
Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?
Jeżeli chcemy przez długie lata cieszyć się dobrym słuchem, zadbajmy nie tylko o unikanie nadmiernego hałasu, ale także o odpowiednią higienę ucha. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieprawidłowe czyszczenie uszu może spowodować trwały i znaczny ubytek słuchu, a skutki takiego działania mogą być nieodwracalne. Warto pamiętać, że popularne patyczki higieniczne mogą być stosowane do jedynie do czyszczenia małżowiny usznej, nigdy jednak nie powinny być wprowadzane do przewodu słuchowego , ponieważ przy odrobinie nieuwagi mogą uszkodzić delikatną błonę bębenkową. Bezpiecznym dla słuchu sposobem na oczyszczenie uszu jest zastosowanie specjalnych preparatów, które pomagają rozpuścić woskowinę, mogącą zalegać w przewodzie słuchowym, powodując słabsze słyszenie.
Kiedy warto udać się do specjalisty protetyki słuchu?
Niedosłuch spowodowany nadmiernym hałasem lub nieleczoną infekcją może rozwijać się niepostrzeżenie nawet przez kilka lat. Zdarza się, że pacjentowi trudno zaobserwować stopniowe pogarszanie się słuchu, w związku z czym nie widzi on potrzeby udania się po poradę do specjalisty. Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy takie jak coraz częstsze pogłaśnianie telewizora lub radia, prośby o powtórzenie kwestii wypowiadanych w rozmowie przez bliskie osoby lub problemy ze zrozumieniem słów w trakcie konwersacji, warto zgłosić się na konsultacje do poradni protetyki słuchu. Protetyk pomoże określić, czy mamy do czynienia z niedosłuchem. W przypadku, kiedy ubytek słuchu jest znaczny i utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także nie jest związany z innymi chorobami laryngologicznymi, pacjentowi dobiera się aparat słuchowy, który ma za zadanie poprawić słyszenie i ułatwić codzienne życie.
W czasach, kiedy coraz częściej jesteśmy narażeni na nadmierny hałas zarówno w miejscu pracy, jak i w czasie wolnym, zwłaszcza w środowisku miejskim, warto poświęcić szczególną uwagę na pielęgnację słuchu, tak aby cieszyć się nim do późnych lat życia.