Nasze palce i dłonie narażone sa na częste mikrourazy. Dzięki swojej skomplikowanej budowie mogą wykonywać nawet najbardziej precyzyjne ruchy. Niestety z biegiem lat nasze stawy ulegają zużyciu, co bezpośrednio przekłada się na ich ograniczoną ruchliwość.
5 częstych chorób stawów dłoni i palców
Do najczęściej występujących dolegliwości stawów i dłoni z pewnością możemy zaliczyć następujące choroby:
- Riazartorza – zwyrodnieniowa choroba stawów rąk, która występuje u bardzo dużej części populacji osób po 55 roku życia. Charakterystycznymi objawami są zniekształcenia stawów, ból, obrzęk, a także znaczne ograniczenie ruchomości.
- Choroba de Quervaine’a – schorzenie to zwane jest także „kciukiem matki”. Wykonywanie częstych i powtarzalnych ruchów kciuka może wywołać stan zapalny pochewek ścięgnistych, które otaczają ścięgna mięśni kciuka. Choroba bardzo często występuje razem z zespołem cieśni nadgarstka. Ból kciuka, który promieniuje w kierunku całego kciuka i przedramienia, obrzęk, przekrwienie oraz wysięk to najczęstsze objawy zespołu de Quervaina.
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przewlekła choroba stawów, która objawia się bólem, obrzękiem i problemami z ruchomością stawów. Choroba ta najczęściej dotyka osoby młode do 16 roku życia. Przyczyną choroby mogą być infekcje układu odpornościowego, jednakże dokładny mechanizm powstawania choroby nie jest do końca znany.
- Zespół cieśni nadgarstka – pierwszym objawem zespołu cieśni nadgarstka może być drętwienie i ból palców. Choroba jest zaburzeniem funkcji nerwu pośrodkowego, do którego dochodzi w następstwie przewlekłego ucisku. Szybkie rozpoznanie choroby we wczesnym jej stadium umożliwia zastosowanie leczenia nieoperacyjnego.
- Uogólniona wiotkość stawów – choroba nazywana jest także zespołem hipermobilności konsytujconalnej (ZHK) i polega na wrodzonej niewydolności tkanki łącznej całego organizmu. Choroba ta może być wywołana zarówna czynnikami genetycznymi, jak i intensywnym treningiem. Jej główne objawy to ból stawów i kręgosłupa, nadmierna ruchomość stawów, uczucie sztywności mięśni, a dodatkowo także zmęczenie i trudność w utrzymaniu niezmiennej pozycji ciała.
Jak dbać o stawy?
Aby poprawić kondycję stawów dłoni i palców warto zadbać o odpowiednią suplementację diety, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników budulcowych. Wraz z biegiem lat zmniejsza się poziom kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny w organizmie. To sprawia, że chrząstka nie jest w stanie samodzielnie się regenerować. Warto więc zastosować suplement diety na stawy Hyalutidin, który zawiera skoncentrowaną dawkę kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny. Płynna forma kompleksu HCK zapewnia bardzo wygodą suplementację. Dodatkowo warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do stopnia zużycia stawów. Organizm może wzmocnić także odpowiednio dobrana dieta oraz utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.
Fibrodysplazja to niezwykle rzadka choroba genetyczna, prowadząca do niepełnosprawności, w wyniku kostnienia stawów i mięśni .
Fibrodysplazja jest postępująca i dotychczas medycyna nie znalazła skutecznej metody na jej zatrzymanie. Chorzy na fibrodysplazję najczęściej już koło 30 roku życia są przykuci do wózka i wymagają stałej opieki ze strony drugiej osoby. Według dostępnych danych statystycznych chorzy na fibrodysplazję żyją około 42 lat, a do ich śmierci przyczynia się nie tylko znaczna utarta wagi, spowodowana niedożywieniem, wynikającym z skostnienia stawu żuchwy, ale przede wszystkim postępująca niewydolność oddechowa