Czas od października do marca doskonale nadaje się do podtrzymania lub budowania formy na resztę roku. Bieganie, jazda na rowerze czy treningi siłowe na świeżym powietrzu są jak najbardziej możliwe – musimy jedynie pamiętać o odpowiednim stroju.
Nie powinnyśmy ulegać często powtarzanym mitom, jakoby aktywność fizyczna na zewnątrz była bezpieczna i przydatna wyłącznie na wiosnę i w lecie, kiedy to temperatury sprzyjają zakładaniu lekkich, przewiewnych ubrań. Przy odpowiednim przygotowaniu, trening jesienno-zimowy wcale nie naraża nas na większe ryzyko zachorowań.
Wręcz przeciwnie, ma on naprawdę sporo zalet. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim:
- wzmocnienie odporności – zahartowanie organizmu sprawi, że lepiej poradzi on sobie z przeciążeniami, a także ewentualnym wpływem różnego rodzaju bakterii i wirusów. Regularny trening na świeżym powietrzu sprawi więc, że będzie po prostu bardziej odporni na choroby,
- zwiększenie ilości witaminy D w organizmie – w okresie wiosenno-letnim, gdy słońce pali z pełną mocą, mamy jej pod dostatkiem, dzięki czemu czujemy się lepiej. Gdy nadchodzi zima, jest jej mniej, dlatego w sytuacji, gdy nie opuszczamy miejsca zamieszkania bez potrzeby, zaczyna nam jej brakować, przez co pogarsza się nasze samopoczucie, a nasz system immunologiczny zostaje osłabiony. W zimie musimy więc robić wszystko, aby łapać nawet najmniejsze promienie słoneczne – nie będzie to możliwe, jeśli zaszyjemy się pod kołdrą,
- odchudzanie – trenując w niższych temperaturach możemy przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Ponieważ organizm w takich warunkach potrzebuje więcej energii. Żeby utrzymać temperaturę ciała, uruchamia on proces termoregulacji, który pochłania spora dawkę kalorii.
Jak należy ubrać się na trening jesienią i zimą?
Jak widać, treningi jesienno-zimowe mają same zalety. Żeby jednak korzystać wyłącznie z nich, musi się odpowiednio przygotować. Najważniejszy będzie oczywiście odpowiedni strój. Musi on stwarzać warunki, które zredukują ryzyko kontuzji, a także zabezpieczą nasz organizm przed wychłodzeniem.
Wszystko to sprawia, że najlepszym wyborem okaże się odzież termoaktywna. Mowa zarówno o ubraniach wierzchnich, jak i bieliźnie. Gwarantuje ona nie tylko skuteczną ochroną, ale również pełną swobodę ruchu oraz wysoki komfort treningu.
Odzież termoaktywna, czyli jaka?
Tworzona jest ze specjalnych, syntetycznych dzianin, charakteryzujących się skutecznym odprowadzaniem wilgoci. Dzięki temu nasza skóra podczas wysiłku pozostaje sucha – w ten sposób nie musimy martwić się wychłodzeniem czy podrażnieniami.
Należy pamiętać o tym, że nagromadzona wilgoć sprawia, że nasze ciało o wiele szybciej traci ciepło, co w warunkach jesienno-zimowych jest szczególnie groźne. Bielizna i odzież termoaktywna sprawiają, że nagromadzony pot zostaje niejako odseparowany od skóry poprzez przeniesienie go do zewnętrznej warstwy ubrań. Co jednak najważniejsze, ubrania termoaktywne wchłaniają wilgoć o wiele wolniej, niż jest ona usuwana przez odparowywanie. Dzięki temu nie nasiąka.
To jednak nie koniec, ponieważ omawiana odzież spełnia również kilka innych funkcji.
- Swoboda ruchu – dobrej jakości ubrania termoaktywne nie posiadają szwów, dlatego ich używanie nie wiąże się z ryzykiem powstania podrażnień. Metody wykorzystywane podczas produkcji bielizny, koszulek czy legginsów sprawia, że doskonale dopasowują się do naszego ciała. Wszystko to wpływa na komfort treningu.
- Izolacja termiczna – omawiana odzież z jednej strony chroni nas przed chłodnym powietrzem z zewnątrz, a z drugiej zatrzymuje ciepło, które jest produkowane przez ciało. Dzięki temu w bardzo skuteczny sposób reguluje utrzymywaną temperaturę.
- Bakteriobójczość – charakteryzują się nią ubrania, podczas produkcji których wykorzystano tkaniny polipropylenowe lub specjalne srebrne nici. Doskonale niszą one bakterie, dzięki czemu usuwany jest przykry zapach.
Jaki strój wybrać?
Skoro wiemy już, jakie korzyści gwarantuje noszenie odzieży termoaktywnej, pora zastanowić się nad skompletowaniem całego stroju treningowego, który pozwoli nam biegać, jeździć i ćwiczyć w sposób komfortowy oraz bezpieczny.
- Bielizna – oczywiście termoaktywna. W okresie jesienno-zimowym najlepiej decydować się na modele grube, wykonane z mikropolaru. Mogą być to produkty pojedyncze lub cały kostium. Co najważniejsze, taka bielizna skutecznie odprowadzi pot, a także zatrzyma generowane ciepło.
- Spodnie – kolejna warstwa. Nie powinny być one zbyt luźne, dlatego najlepiej zdecydować się na produkty ściśle przylegające do ciała. Na rynku znaleźć można specjalne, ocieplane legginsy (także męskie), które sprawdzą się doskonale. Jeżeli uważamy, że będzie nam w nich zbyt zimno, możemy założyć na nie dodatkowe spodnie dresowe.
- Koszulka – doskonale sprawdzą się modele wykonane z poliamidu i poliprepylenu. Bardzo dobrze dostosowują się do kształtu naszego ciała. Zamiast koszulki, skorzystać możemy również z bezrękawników, które sprawdzą się jako dodatek do grubszych bluz lub kurtek.
- Bluza – koniecznie z długim rękawem i, podobnie jak koszulka, wykonana z poliamidu oraz polipropylenu. Niektóre modele są dodatkowo urozmaicane elastanem.
- Kurtka – nie zawsze jest ona konieczna, zwłaszcza gdy temperatura nie spada poniżej zera. Dobrym wyborem okażą się modele chroniące nas przed wiatrem.
- Buty – musza być antypoślizgowe, ponieważ zmrożona nawierzchnia sprzyja upadkom. Warto decydować się także na modele dysponujące wzmacnianą podeszwą lub korzystające z niewielkich korków bądź kolców, które zagwarantują większą przyczepność na trasach trawiastych.
- Dodatki – wśród kobiet dominują przede wszystkim bokserki i topy, natomiast mężczyźni często decydują się na założenie dodatkowych ocieplaczy, które są wykorzystywane zamiast getrów bądź kalesonów. Nie powinniśmy zapominać również o specjalnych rękawiczkach dostosowanych do wysiłku fizycznego, a także skarpetkach. Chcąc chronić głowę, możemy założyć również czapkę, kominiarkę lub opaskę zabezpieczającą uszy.
W sklepach z wyposażeniem sportowym bardzo popularne są także sportowe komplety, przypominające nieco jednoczęściowy strój pływacki. Gwarantują one doskonałą efektywność termiczną, dlatego często są pełnią rolę pierwszej warstwy, zamiast bielizna.
O czym należy pamiętać kompletując strój treningowy?
Na koniec warto jeszcze wymienić kilka praktycznych porad, które pozwolą nam zwiększyć komfort jesienno-zimowego treningu. Przede wszystkim należy unikać ubrać bawełnianych. Dlaczego? Ponieważ materiał ten jak gąbka pochłania wilgoć, a następnie, zamiast ją oddawać na zewnątrz w postaci pary, utrzymuje ją. Wszystko to sprawia, że strój szybko staje się przemoczony (pamiętajmy, że działa na niego również wilgoć z zewnątrz), przez co nasz organizm szybko się wychładza, a my stajemy się podatni na obtarcia skóry. Bawełnie mówimy więc kategoryczne NIE.
Kompletując strój treningowy pamiętajmy o tym, że najlepiej ubierać się na cebulkę. Warstwy możemy bowiem swobodnie dodawać lub zdejmować, reagując w ten sposób na zmienne warunki atmosferyczne. Korzystając z odzieży termoaktywnej, nie możemy zapominać również o jej regularnym praniu bezpośrednio po treningu. Dzięki temu utrzymamy jej właściwości.
Jak widać, trening w nieco niższych temperaturach również może okazać się bardzo komfortowy i, co najważniejsze, niezwykle przydatny. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią odzież. Pamiętajmy, że w tym okresie najlepiej sprawdzą się syntetyczne materiały termoaktywne.
Tekst powstał dzięki współpracy z sklep-presto.pl