Jest środek nocy, a ty zorientowałeś się, że znowu zabrakło środków przeciwgorączkowych? A może podczas przygotowywania posiłku skaleczyłeś się i nie możesz znaleźć plastra?
Znajomy scenariusz? A wystarczyłoby wygospodarować trochę miejsca i stworzyć domową apteczkę. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć, które produkty apteczne zabrać ze sobą w podróż i czego nie może zabraknąć w apteczce samochodowej.
Domowa…
Domowa apteczka powinna składać się z dwóch części – w jednej trzymajmy leki, a w drugiej zestawy opatrunkowe. Powinny tam trafić leki, które domownicy przyjmują na co dzień, a także te, które pomagają nam zmagać się z nagłymi chorobami. I tu wymienić można chociażby leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne, łagodzące objawy przeziębienia, na gardło, na dolegliwości żołądkowe, przyspieszające gojenie się ran, a także wapno. Niezbędny jest też środek na użądlenia i ukąszenia oraz preparaty miejscowe na stłuczenia, urazy i obrzęki. Dobrze byłoby też mieć podstawowe zioła – miętę lekarską, rumianek, czy lipę. W apteczce powinien znaleźć się również spirytus, woda utleniona i soda oczyszczona. Poza tym koniecznie kupmy podstawowe środki opatrunkowe takie jak: wata, gaza, bandaże, plastry zwykłe i z opatrunkiem, środki odkażające (woda utleniona, jodyna, spirytus salicylowy) oraz opaska elastyczna.
Pamiętajmy, aby domowa apteczka znajdowała się w miejscu poza zasięgiem dzieci – najlepiej gdzieś wysoko. Nie powinna być umieszczona ani w kuchni, ani w łazience – leki nie mogą być przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze i wilgotności. Systematycznie kontrolujmy jej zawartość i uzupełniajmy na bieżąco ewentualne braki. Sprawdzajmy też daty ważności – leki przeterminowane muszą zostać usunięte i zniszczone.
…na wyjazd…
Podczas podróży nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dopadną nas problemy zdrowotne. Aby nie tracić czasu na szukanie apteki, warto zabierać ze sobą podstawowe środki pierwszej pomocy. Przezorny zawsze ubezpieczony. Co zatem powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce? Wszystko zależy od tego dokąd jedziemy i na ile. Wśród podstawowych elementów są oczywiście leki, które przyjmujemy na co dzień, a także środki opatrunkowe i odkażające oraz specyfiki przeciwbólowe i na najczęstsze dolegliwości takie jak zatrucie pokarmowe, choroba lokomocyjna, czy przeziębienie i gorączka. Jeśli wybieramy się w wyjątkowo ciepłe miejsce, pamiętajmy też o środkach na oparzenia słoneczne. W podróżnej apteczce nie powinno też zabraknąć maści o działaniu przeciwzapalnym w razie stłuczenia oraz środka zwalczającego opuchliznę.
…i samochodowa
Gotowe zestawy apteczek samochodowych kupimy niemal w każdym markecie. Co się powinno w nich znaleźć? Kompresy jałowe, bandaże elastyczne o różnej wielkości, plaster z opatrunkiem, plaster na rolce, opatrunek indywidualny, chusty opatrunkowe, chusta trójkątna, opaski elastyczne lub półelastyczne, koc termoizolacyjny, nożyczki, rękawice winylowe, maseczka bądź ustnik do sztucznego oddychania.
W apteczce samochodowej nie powinniśmy mieć żadnych leków. Dlaczego? Bo większość z nich powinna być przechowywana w odpowiednich temperaturach, a w samochodzie są narażone zarówno na wysokie, jak i skrajnie niskie. Wszystkie niezbędne elementy do wyposażenia każdego rodzaju apteczki znajdziemy na http://hurtowniamedyczna.com.pl/
to bardzo ważne aby nie trzymać leków w apteczce, głównie ze względów bezpieczeństwa