Alergia na pyłki stanowi najpowszechniejszy rodzaj alergii, który objawia się kichaniem, wodnistym katarem, a także łzawieniem oczu. Niestety nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który pozwoli uniknąć dolegliwości, ale przy odrobinie wysiłku można nad nimi zapanować.
Unikanie alergenów – czy jest to możliwe?
Najlepszym sposobem na brak alergii jest unikanie alergenów, ale w przypadku pyłków jest to mało realne. Znacznie łatwiejsze jest radzenie sobie z alergiami pokarmowymi, ponieważ mamy wpływ na to, co jemy i od nas zależy wybór produktów. Natomiast na działanie pyłków jesteśmy narażeni za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. W okresie największego pylenia należy po prostu ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu i ze spacerów najlepiej korzystać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem albo zaraz po deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone i pyłki nie unoszą się w nim w dużym stężeniu, ponieważ opadają. Zaleca się unikanie miejsc, gdzie jest dużo roślin. Pyłki unoszą się długo w powietrzu także po skoszeniu traw, dlatego okres sianokosów jest niesprzyjający dla alergików. Ciepłe i suche dni sprzyjają alergiom. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zamieszkać w miejscu o bardziej wilgotnym klimacie.
Planowanie zgodnie z kalendarzem pyleń
Zanim pojawią się objawy alergii warto zapoznać się z kalendarzem pyleń, aby przygotować się na czas, gdy drzewa, trawy i chwasty będą pylić. Wiedząc, w jakich terminach stężenie uczulających nas pyłków wzrasta warto zaplanować dzień w taki sposób, aby jak najmniej narażać się na ich działanie, a wakacje lub jakiekolwiek krótkie wyjazdy planować w terminach, gdy alergen nie występuje lub jego sugerowane stężenie jest niskie.
Wakacje – jakie kierunki podróży warto wybierać, a jakich unikać?
Nadmorskie rejony sprzyjają alergikom bez względu na porę roku i miesiąc. Stężenie pyłków zawsze jest tutaj mniejsze niż na innych obszarach, ponieważ wilgotność powietrza jest wysoka, a wiatry wiejące znad morza powodują, że pyłki szybko się ulatniają. Kojąco wpływa również otoczenie lasów sosnowych. Alergia na sosnę zdarza się niezwykle rzadko, a u osób, które nie są na nią uczulone uwalniane z niej olejki eteryczne wpływają kojąco na drogi oddechowe. Wypoczynek wśród drzew owocowych powinien przebiegać bez zakłóceń, ponieważ ich pyłki są ciężkie i zamiast unosić się w powietrzu, szybko opadają. Podróż do krajów śródziemnomorskich wiosną niekoniecznie może być udana, ponieważ właściwościami uczulającymi charakteryzują się oliwki i cyprysy.
Stosowanie leków przeciwhistaminowych – skuteczne i bezpieczne
Wskazówki dotyczące radzenia sobie z alergią na pyłki zostały zawarte na stronie http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html. Można starać się unikać alergenów, ale podstawę w walce z objawami uczulenia stanowią leki przeciwhistaminowe. Ich stosowanie należy rozpocząć natychmiast, gdy wystąpią pierwsze reakcje organizmu na kontakt z substancją alergizującą, co zapobiegnie dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. Nowoczesne leki działają skutecznie, a na dodatek nie trzeba mieć recepty, aby nabyć niektóre z nich. Przy zakupie należy sprawdzić, czy wywołują działania niepożądane takie jak senność. Warto zwrócić uwagę na leki II generacji, zawierające m.in. feksofenadynę, które nie powodują obniżenia koncentracji i mogą być stosowane także przez kierowców.
Alergia jest strasznie uciążliwa! Najgorsze jest to, że ja nigdy nie miałem problemów z alergią i nagle teraz po 40-stce wzięła mnie alergia na pyłki. Zgadzam się, że najlepszą metodą na złagodzenie skutków alergii jest unikanie alergenów… ale nie zawsze się tak da 🙁