Kask rowerowy nie jest jedynie gadżetem, który producenci wypuszczają dla zysku – bez niego byle upadek mógłby przynieść opłakane skutki. Wystarczy uderzenie głową o krawężnik, by pożegnać się nie tylko z ulubionym hobby, ale i z życiem. Dla ochrony głowy znaczenie ma także sam model kasku. Na inne zagrożenia natrafisz podczas rodzinnej przejażdżki za miasto, na inne, kiedy będziesz szybko zjeżdżać z gór. Właśnie dlatego najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze kasku jest rodzaj ścieżek, które planujesz w nim przemierzać.
Kaski dla każdego
Bez względu na to, czy poszukujesz kasku do jazdy rekreacyjnej, czy wyczynowej, zwróć uwagę na funkcjonalne detale, takie jak mechanizm zapinanych pod brodą pasków bocznych, tylne pokrętło i dostępną w niektórych modelach regulację głębokości. Wszystkie te elementy zwiększają dopasowanie kasku, a wraz z nim ochronę głowy. Mechanizm pasków powinien być tak skonstruowany, by użytkownik mógł go wygodnie obsłużyć jedną ręką. Tylne pokrętło umożliwia dociśnięcie kasku wokół obwodu głowy.
Kask MTB
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że kask MTB to najbardziej popularny model dla nastolatków i osób dorosłych. Dzięki wszechstronnej użyteczności może być z powodzeniem wykorzystywany nie tylko podczas górskich wypraw, ale i przejażdżek na terenie miasta oraz poza miastem. Daszek, który w większości modeli jest odpinany, warto pozostawić na swoim miejscu, ponieważ zabezpiecza nie tylko przed jaskrawym światłem słonecznym, ale i wiatrem oraz deszczem.
Kask dziecięcy
Głównym atutem dziecięcych kasków rowerowych jest ich kolorystyka. Próżno w nich szukać rozbudowanych systemów bezpieczeństwa, które zwyczajnie mijają się z celem – kilkuletnie dziecko nie rozwija jeszcze na rowerze niebezpiecznych prędkości, a wywrotki na ogół nie kończą się poważnymi urazami. Aby zapewnić dziecku komfort, kask powinien mieć lekką konstrukcję i nieskomplikowaną regulację, a także ładny wzór – jeśli spełnia te warunki, malec dużo łatwiej przekona się do jego noszenia.
Kaski do zadań specjalnych
Zanim rozważysz wybór kasku enduro czy full-face, zastanów się, czy rzeczywiście przyda Ci się na trasach, którymi zamierzasz jeździć. Nie ma sensu kupować produktu na wyrost – trudno wyobrazić sobie przyjemną przejażdżkę w kasku downhillowym na prostej, równej ścieżce.
Kask downhill/full-face
Mocno zabudowany kask full-face to model idealny dla osób, które nie żałują sobie przejażdżek podnoszących adrenalinę, takich jak wąskie trasy zjazdowe wśród gęsto rosnących drzew. Kaski tego typu zabezpieczają przed urazem nie tylko czaszkę, ale i szczękę. Mimo że mocno obudowują twarz, można połączyć je z goglami rowerowymi dla ochrony oczu.
Kask enduro
Model enduro cechuje się niezwykłą lekkością i dobrą wentylacją. Podobnie jak kask full-face, enduro jest przystosowany do jazdy po wertepach, gdzie trudno precyzyjnie przewidzieć, skąd i pod jakim kątem nadejdzie uderzenie – czy będą to ostre skały, czy nisko sięgające gałęzie. Kaski enduro mają rozbudowany tył, który zachodzi za uszy, dzięki czemu pozwalają skuteczniej chronić potylicę od szosowych odpowiedników. Są jednak mniej zabudowane od skorupy typu full-face.
Kask szosowy
Jeśli przygotowujesz się do wyścigu, wiesz, że każda sekunda jest na wagę złota. Właśnie dlatego powinieneś wybrać kask o aerodynamicznej budowie. Kaski szosowe wyróżniają się kształtem, który nasuwa skojarzenia z kroplą wody, i mają otwory wentylacyjne umiejscowione w punktach, w których nie zwiększają oporu powietrza. Modele tego typu są specjalnie zaprojektowane do jazdy po asfalcie, dlatego skutecznie wyciszają uderzenia kasku o płaskie powierzchnie.
Dopasuj kask do swoich potrzeb
W doborze kasku idealnego dla siebie powinieneś nie tylko zwrócić uwagę na to, na jakiej trasie zamierzasz go używać, ale i uwzględnić odpowiedni rozmiar. Przy źle dobranym kształcie i obwodzie zawsze istnieje ryzyko, że kask nie wywiąże się ze swej roli w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej.
Zakresy rozmiarów oznaczonych literami mogą się różnić u poszczególnych producentów. Dlatego rozmiary M, L czy XL powinny jedynie sugerować, który kask najlepiej przymierzyć w pierwszej kolejności. Przed zakupem upewnij się, czy kask rzeczywiście pasuje do obwodu Twojej głowy. Aby pobrać miarę, użyj metra krawieckiego. Zmierz obwód na wysokości jednego centymetra nad linią brwi, a następnie porównaj wyniki z tabelą. Na głowach większości osób dorosłych wygodnie leży kask w rozmiarze M o zakresie 52–56 cm. Rozmiar L przeznaczony jest dla obwodu głowy między 55–61 cm, natomiast XL – dla obwodu powyżej 62 cm. Zakup kasku XL na ogół nastręcza sporo trudności, ponieważ niewiele firm go produkuje.
Czy istnieje kask idealny?
Kupując kask, miej świadomość, że jeden model nie będzie odpowiedni na każde warunki – na przykład ceną za liczne otwory wentylacyjne będzie mniej wytrzymała konstrukcja, dlatego w kaskach typu full-face nie uświadczysz ich za wiele. Większa przewiewność to też większe przemakanie. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek jazdy w deszczu, musisz wyposażyć się w nieprzemakalny pokrowiec na kask.
Po każdej niebezpiecznej sytuacji warto starannie obejrzeć kask pod kątem pęknięć i odprysków – również tych mało widocznych. Nawet gdy na pierwszy rzut oka nie widać śladów zużycia, uszkodzony kask w żadnym razie nie ochroni głowy. W razie wątpliwości co do jego kondycji warto zdecydować się na zakup nowego. Jeśli cenisz sobie wygodę zakupów internetowych, zachęcamy do zerknięcia na stronę Iguany – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!
Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com
dobre porady dla roweżystów . bardzo lubie jezdzic i jezdze codziennie
Kask to ważna rzecz, warto zastanowić się przed zakupem. Trzeba dobrać sobie odpowiedni.