Jak wygląda badanie dermatoskopem?

[REKLAMA]

Dermatoskopia jest badaniem, które przeprowadza lekarz dermatolog. Wykorzystuje w tym celu specjalne urządzenie optyczne, które w bardzo dokładny sposób pozwala ocenić zmiany skórne u pacjenta. Dzięki temu badaniu specjalista jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem ocenić czy zmiana na skórze ma charakter łagodny, czy złośliwy. Warto zaznaczyć, że badanie jest całkowicie bezbolesne oraz bezpieczne.

Czym jest dermatoskop?

Dermatoskop, czyli urządzenie wykorzystywane podczas badania zmian skórnych. Dzięki zastosowaniu specjalnych soczewek powiększających lekarz może uzyskać obraz zmiany skórnej dziesięciokrotnie lub dwudziestokrotnie powiększony. Dermatoskop wyposażony jest również we własne źródło światła, które umożliwia specjaliście ocenę rozmieszczenia barwnika w podejrzanej zmianie skórnej. Zastosowanie nowoczesnej technologi w urządzeniu pozwoliło również na gromadzenie przez lekarza dokumentacji pacjenta przy użyciu specjalnych przystawek oraz gromadzeniu informacji o zmianach na nośnikach przenośnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz może śledzić postęp zmian, a także szybciej reagować w razie potrzeby.

Jak przebiega badanie dermatoskopem?

Dermatoskop badanie przeprowadza całkowicie bezinwazyjnie i bezpieczne dla pacjenta. Na początku badania specjalista zwilża skórę celem wystąpienia zjawiska immersji. Dzięki temu procesowi zwiększa się rozdzielczość obrazu podczas zastosowania urządzenia optycznego. Dermatoskop następnie jest przykładany do skóry, a lekarz dokonuje oceny. Sama ocena dokonywana jest według ściśle określonego wzorca. Schemat podstawowy obejmuje pięć wzorców, do których zalicza się gródki, koła, kropki oraz pseudopodia. Dzięki zastosowaniu tego schematu lekarz może ocenić, jaka zmiana występuje u pacjenta i czy jest ona łagodna, czy złośliwa. Istotnym parametrem ocenianym podczas badania są kolory powstałych zmian oraz równomierność rozprowadzenia barwnika. Warto zaznaczyć, że gama kolorów jest szeroka, począwszy od białego przez odcienie błękitu, brązu czy czerwieni. Niekiedy rozpoznanie zmiany przez lekarza jest trudne, dlatego wiąże się ono z usunięciem jej w celu przeprowadzenia dodatkowego badania histopatologicznego.

Badanie dermatoskopem zaleca się, kiedy pacjent zauważy, iż znamię znajdujące się na jego skórze zaczyna się powiększać. Warto pamiętać, że badaniu regularnie powinny być poddawane osoby będące w trakcie leczenia onkologicznego czerniaka. Dzięki stałej kontroli zmniejsza się ryzyko powstawania dodatkowych zmian skórnych u pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *