Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Sprawdź!

[REKLAMA]

Jednym z bardziej krępujących problemów zdrowotnych jest nietrzymanie moczu. Przyczyny tej dolegliwości mogą być przeróżne. Ustalenie ich to postawa leczenia i pierwszy krok ku poprawie samopoczucia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu to szeroko rozpowszechnione schorzenie, z którym na świecie zmaga się średnio co czwarta kobieta. Problem ten pojawia się również u mężczyzn, ale w tym przypadku trudno o wiarygodne statystyki (1). Często panowie ukrywają swój problem i bagatelizują go, obawiając się ośmieszenia. Kobiety również nie zawsze na czas zgłaszają się po pomoc. Traktują tę wstydliwą dolegliwość jako naturalny element procesów starzenia.

Stopień nasilenia objawów nietrzymania moczu może być różny; sama postać tej dolegliwości również nie jest jednorodna. Wyróżnia się następujące jej rodzaje:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • naglące nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu typu mieszanego,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
  • przejściowe nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Aby poradzić sobie z tym krępującym problemem, należy najpierw zbadać, jakie ma nietrzymanie moczu przyczyny. Istnieje mnóstwo czynników, które wywołują nietrzymanie moczu, ale można je kontrolować lub wyeliminować. Dolegliwość ta współistnieje m.in. z dysfunkcjami jelit (zaparcia, zespół jelita drażliwego), bezdechem nocnym, silnym kaszlem (choroby płuc, nikotynizm), menopauzą (2). Problem nasilają niektóre leki, zwłaszcza diuretyczne, psychotropowe, działające przeciwestrogenowo i antagoniści receptorów α-adrenergicznych, jak również produkty spożywcze drażniące błonę śluzową pęcherza moczowego (kawa, herbata, alkohol, napoje gazowane i słodzone aspartamem). Nietrzymanie moczu może również pojawić się w przebiegu niektórych chorób neurologicznych, np. neuropatii cukrzycowej, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona.

Prawdopodobieństwo zachorowania na nietrzymanie moczu jest wyższe u kobiet, których mamy lub babcie zmagały się z tym problemem. Ryzyko rośnie również z wiekiem (częściej chorują kobiety w okresie pomenopauzalnym). Jednym z najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu w przypadku kobiet są częste ciąże i porody (również te indukowane oksytocyną). Dolegliwości sprzyja też otyłość brzuszna.

Przyczyną nietrzymania moczu mogą być także infekcje dróg moczowych. Ich wyleczenie najczęściej prowadzi do ustąpienia objawów choroby.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem zdrowotny, ale też społeczny. Osoby zmagające się z tą dolegliwością, zwłaszcza młode, często czują bardzo duży dyskomfort. Wycofują się z życia społecznego, wstydzą się też zgłosić do specjalisty po pomoc. To błąd! Nietrzymanie moczu można leczyć farmakologicznie, a gdy przyjmowane leki nie przynoszą efektu – operacyjnie. Wielu pacjentom pomaga też fizjoterapia. Na co dzień warto również sięgać po odpowiednie środki higieniczne, np. marki TENA. Dostępne są różne ich rodzaje, m.in. wkładki i pieluchomajtki. Wyróżniają się dużą chłonnością, są delikatne dla skóry i absorbują przykre zapachy. Idealnie dopasowują się też do kobiecego lub męskiego ciała, przez co są dyskretne.

Z nietrzymaniem moczu można żyć bez żadnych ograniczeń. W każdym jednak przypadku trzeba poszukać pomocy u specjalisty oraz zadbać o właściwą higienę.

Bibliografia:

1. Wojtaszek A., NTM – Nietrzymanie moczu. Etiologia, Diagnostyka, Farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 2012 4 (46), s. 190-192.

2. Bender S., Borowski J., Borkowski T., Torz C., Radziszewski P., Nietrzymanie moczu, Medycyna po Dyplomie 2011 (20), 6 (183), s. 73-80

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *