Jod jest jednym z najważniejszych pierwiastków, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie organizmu. Zarówno nadmiar, jak i niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jak zatem powinno się dawkować jod aktywny? I jak dokładnie wpływa na organizm?
Czym jest jod?
Jod jest pierwiastkiem, który naturalnie możemy spotkać w niektórych produktach spożywczych, przede wszystkim w soli. Jest także niezbędnym składnikiem hormonów tarczycy tyroksyny i trójjodotyroniny. Te z kolei są istotne w przypadku reakcji biochemicznych (np. syntezie białek i aktywności enzymatycznej). Są szczególnie ważne w przypadku rozwoju ośrodka układu nerwowego i szkieletu płodów i niemowląt.
Jakie właściwości ma jod?
Właśnie jod aktywny może przynosić nam wiele korzyści zdrowotnych, jak:
- Poprawa zdolności poznawczych
- Ochrona tarczycy przed wolnymi rodnikami
- Regulacja hormonów
- Poprawa metabolizmu
- Chroni przed patogenami
- Ma działanie antynowotworowe
- Poprawia poziom energii
Warto zatem dbać o prawidłowy poziom jodu w organizmie.
Jakie są źródła jodu?
Wśród źródeł najczęściej wymienia się wodę pitna. Jednak aktywny jod w niej zawarty zaspokaja jedynie 10% zapotrzebowania dziennego. Pierwiastek możemy jednak przyjmować też przez skórę i układ oddechowy, ale jest to jedynie istotne, gdy żyjemy w terenach nadmorskich.
Poza tym znajdziemy go w:
- Rybach morskich
- Owocach morze
- Algach
- Roślinach z terenów nadmorskich
W mniejszej ilości znajdziemy go w owocach, warzywach, zbożach. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu pierwiastek występuje w wodzie i glebie.
Jak dawkować jod?
Zależnie do wieku powinno przyjmować się inną dawkę jodu.
- Niemowlęta – 110 µg
- Dzieci do 1 roku życia – 130 µg
- Dzieci do 6 roku życia – 90 µg
- Dzieci do 9 roku życia – 100 µg
- Dzieci do 12 roku życia – 120 µg
- Młodzież do 18 roku życia i dorośli – 150 µg
- Kobiety w ciąży – 220 µg
- Kobiety w trakcie laktacji – 290 µg
Warto też codziennie dodawać do swojej diety aktywny jod, który pozwoli na uzupełnienie składników w organizmie.
Jod w Polsce
Jod jest ważnym składnikiem, którego nie powinno zabraknąć w zabraknąć w naszym organizmie. Polska znajduje się w obszarze, gdzie niedobór jodu jest łagodny u umiarkowany. Jednak można się tutaj spotkać z obligatoryjnym jodowaniem soli kuchennej w ilości 10-30 mg KL/kg.
Dodatkowo ważne jest jodowanie odżywek dla niemowląt oraz suplementów diety, z których korzystają kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość pierwiastku we własnym organizmie. Dzięki czemu będziemy cieszyć się o wiele lepszym zdrowiem.