Kaszel palacza – nie pomyl go z poważniejszym problemem zdrowotnym!

[REKLAMA]

Nałogowi palacze nieraz przyzwyczajają się do charakterystycznego porannego kaszlu i przestają się nim przejmować. Czasem jednak może on sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Jak pozbyć się kaszlu palacza i kiedy jest on groźny?

Kaszel palacza nie jest czymś naturalnym i nie można go lekceważyć. To sygnał, że w naszym organizmie zaszły niepokojące zmiany. Nie należy się im dziwić – z każdym wypalonym papierosem wprowadzamy do dróg oddechowych ponad cztery tysiące toksycznych substancji, w tym rakotwórcze.

Co oznacza kaszel palacza?

Organizm próbuje bronić się przed toksynami i usunąć je z płuc. Mechanizmem, który ma w tym pomóc, jest właśnie kaszel. Niestety z czasem system jest coraz mniej skuteczny, bo szkodliwe związki podrażniają błonę śluzową, wysuszają ją i pozbawiają zdolności obronnych.

Osłabiony układ oddechowy nie nadąża, zalegającej wydzieliny jest coraz więcej, a to sprzyja stanom zapalnym objawiającym się początkowo charakterystycznym drapaniem w gardle. Można je łagodzić choćby tabletkami na chrypę, ale zwykle trzeba zrobić znacznie więcej.

Kaszel palacza czy już inny problem?

Wiele schorzeń dróg oddechowych jest związanych z paleniem papierosów lub nasila ono ich objawy. Astma, zapalenie oskrzeli, rak płuc, a nawet gruźlica częściej atakują palaczy. Ta ostatnia jest wywoływana przez bakterie, ale ich atak jest skuteczniejszy, gdy naturalne mechanizmy obronne są osłabione.

Jak objawiają się te choroby? Męczący kaszel może być pierwszym sygnałem problemu. Jeśli kaszlesz ponad osiem tygodni, intensywnie się pocisz, jesteś nienaturalnie zmęczony, gorączkujesz lub masz stany podgorączkowe – najwyższy czas odwiedzić lekarza. Jeśli w plwocinie pojawia się krew, to już objaw alarmowy.

Wykluczenie poważnego schorzenia nie zamyka tematu, jeśli nie rzucisz papierosów. Nawet ciężkie choroby płuc nie muszą dawać żadnych wyraźnych objawów, więc przy najbliższej wizycie lekarskiej ustal ze specjalistą, jak często powinieneś przeprowadzać badania profilaktyczne dla pewności.

Kaszel palacza – jak leczyć?

Co, jeśli to „tylko” kaszel palacza? Rzuć palenie, a kaszel będzie coraz mniej uciążliwy i zniknie po paru miesiącach. W tym czasie warto stosować dobre tabletki na chrypę, aby łagodzić dolegliwości i wspierać proces oczyszczania.

Masz problem z pożegnaniem nałogu? Doraźnie pomogą także tabletki na chrypę, które działają nawilżająco. Odkrztuszanie ułatwią imbir i cebula, a ból w piersiach złagodzi herbatka ziołowa z lawendą, tymiankiem lub skrzypem polnym, najlepiej z dodatkiem miodu. W przypadku bardzo intensywnego kaszlu sprawdzają się inhalacje z soli fizjologicznej z łagodzącymi olejkami. Możesz też spróbować naparów z siemienia lnianego.

Tabletki na chrypkę łagodzą kaszel palacza?

Dlaczego warto sięgać po tabletki na chrypę? Jeżeli dobierzesz je właściwie, nie tylko złagodzą dolegliwości, lecz także wspomogą regenerację błony śluzowej gardła. Sprawdzonym preparatem jest kwas hialuronowy w tabletkach. W reakcji ze śliną tworzy mocną hydrożelową powłokę ochronną, a to zapewnia szybsze efekty.

Kwas hialuronowy znajdziesz w tabletkach na chrypkę Cevitt® Gardło. Przy stosowaniu tej substancji ustępują suchość w gardle i ogólny dyskomfort związany z kaszlem palacza. Oczywiście tabletki na chrypkę nie zastąpią rzucenia palenia, ale mogą poprawić komfort – jest szansa, że w końcu przestaniesz budzić się z atakami ostrego kaszlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *