Katar przewlekły – informacje ogólne, przyczyny, leczenie, zapobieganie

Katar nigdy nie jest przyjemny – zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykorzystania ogromnej ilości chusteczek higienicznych, środków farmakologicznych i nawilżaczy. Zdarzyć się może jednak sytuacja, że wszystkie te metody nie doprowadzą nas do wyleczenia, a katar pozostanie. W takiej sytuacji mówić możemy już o dolegliwości przewlekłej.

Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, iż trwa w sposób długotrwały, choć o katarze przewlekłym możemy mówić także wtedy, gdy mamy do czynienia z częstymi napadami choroby.

Przyczyny

Może być ich naprawdę sporo. Bardzo często zdarza się, iż przewlekły katar jest wynikiem alergii bądź intensywnej dolegliwości górnych dróg oddechowych (związanych najczęściej z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi). Wpływ mogą mieć również zaburzenia o podłożu hormonalnym, dysfunkcje anatomiczne nosa bądź niedobór witaminy A, która między innymi usprawnia prace komórek.

Wspomnieć należy również o tym, iż niektórzy pacjenci mogą cierpieć na tak zwaną nadreaktywność błony śluzowej. Związana jest ona z tym, iż nawet najmniejsza zmiana (temperatury powietrza, ułożenia ciała czy intensywności zapachów) może doprowadzić do nadmiernego kichania i produkcji śluzu. W takim przypadku najczęściej przeprowadzane są zabiegu chirurgiczne.

Przewlekły katar w niektórych sytuacjach jest również elementem wskazującym na cukrzycę, niewydolność nerek i wątroby, a nawet nowotwór, dlatego w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć.

Objawy

Typowym objawem omawianej choroby jest nadmierna produkcja wydzieliny, która wypływa z nosa. Do tego należy dodać również niedrożność, obrzęk błon śluzowych, częste kichanie oraz poważne trudności w prawidłowym oddychaniu.

Katar przewlekły – leczenie

Jeżeli wyżej wymienione objawy utrzymują się od dłuższego czasu bądź problem powraca nader często, powinniśmy niezwłocznie udać się do laryngologa w celu zdiagnozowania choroby i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Kuracja opiera się najczęściej na środkach farmakologicznych – antybiotykach oraz różnego rodzaju maściach i kroplach do nosa. Oczywiście w przypadku chorób towarzyszących, takich jak wspomniana cukrzyca czy niewydolność nerek i wątroby, leczenie zostaje w odpowiedni sposób zindywidualizowane.

Poza przyjmowaniem leków, bardzo ważne są rozmaite czynności, które pozwolą nam z jednej strony przyśpieszyć leczenie, a z drugiej zapobiec rozwojowi dolegliwości w przyszłości. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby nos regularnie oczyszczać. W jaki sposób możemy się do tego zabrać?

Zalecane jest chociażby płukanie go wodą morską bądź różnego rodzaju płukankami, które dostaniemy w aptece bez konieczności okazywania odpowiedniej recepty. Dzięki tego typu czynnościom, nasz nos cały czas pozostanie drożny, dzięki czemu katar zostanie zdecydowanie złagodzony.

Osoby narażone na ciągle powracający katar powinny również szczególnie dbać o warunki, w jakich żyją i pracują. Niezalecane jest więc długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto dbać również o właściwy poziom wilgotności panującej w naszym domu bądź mieszkaniu – na rynku znaleźć można liczne osuszacze lub nawilżacze powietrza, które zdecydowanie podniosą komfort naszego życia.
Pamiętajmy również o tym, aby omijać dużych pokładów dymu i spalin – ich działanie wpłynąć może bowiem na zintensyfikowanie objawów choroby, a także na zdecydowane spowolnienie działania kuracji. Wszystko to sprawia, że przez cały czas powinniśmy mieć na uwadze kondycję naszego nosa i dążyć do zorganizowania najlepszych warunków dla jego funkcjonowania.

 

Artykuł przygotowała apteka internetowa apo-discounter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *