Zaćma to poważna choroba oczu, a nie leczenie jej prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji – ślepoty. Najczęściej atakuje osoby starsze po 60. roku życia, ale zdarza się, że chorują na nie osoby młode, które doświadczyły urazu oka.
Operacja zaćmy jest możliwa i w wielu przypadkach – jedynym sposobem na wyleczenie choroby. Leczenie zaćmy odbywa się wieloetapowo, ale niektórzy muszą poddać się operacji od razu. Wbrew pozorom nie jest długa i jest całkowicie bezbolesna, a widzenie po niej drastycznie się zmienia na lepsze. Kiedy jednak konieczna będzie operacja zaćmy?
Kto może poddać się operacji zaćmy?
Okazuje się, że nie każdy przypadek zachorowania na zaćmę kwalifikuje się do tego, aby od razu przeprowadzić operację. Zaćma to przede wszystkim zmętnienie soczewki oka i dopada najczęściej osoby starsze, ale warto pamiętać, że zmętnienie u każdego postępuje miesiącami. U wielu osób zmętnienie pogarsza się po kilku latach, przez co mimo wszystko mogą cieszyć się dobrym wzrokiem i nie muszą być od razu poddawani operacji.
Dlaczego warto przeprowadzić operację zaćmy?
Zaćma nie jest chorobą oczu, którą można wyleczyć poprzez noszenie okularów korekcyjnych czy stosowania kropli do oczu. Nie pomagają również żadne środki czy tabletki przepisane przez lekarza. Jednym sposobem, który zadziała najskuteczniej, jest poddanie się operacji.
Kiedy operacja zaćmy jest konieczna?
Lekarze zgodnie przyznają, że operację zaćmy trzeba wykonać w momencie, kiedy choroba może spowodować nieodwracalne szkody w narządzie wzroku. Zaawansowana zaćma sprawia, że w oku wydzielane są toksyczne białka, zwiększające ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Operacje można również przeprowadzić wcześniej – ważne jednak, aby decyzja o podjęciu operacji była uwarunkowana wysokim prawdopodobieństwem, iż bez niej może dojść do niebezpiecznych konsekwencji nieleczenia zaćmy.
W jakich przypadkach można operować zaćmę?
Nie tylko silne pogorszenie się wzroku czy możliwość wystąpienia konsekwencji dla zdrowia jest powodem do przeprowadzenia operacji. Operacja zaćmy to zabieg, na który decydują się osoby, które doskonale widzą za dnia, a zmętnienie soczewki nie wpływa znacząco na jakość ich życia. Problem natomiast pojawia się dla nich nocą – nie mogą prowadzić samochodów po zachodzie słońca. Lekarz powinien do takiej osoby podejść indywidualnie i skonsultować z nią wszystkie możliwości – w tym właśnie konieczność przeprowadzenia operacji znacznie szybciej niż w przypadku innych pacjentów.
Jeśli zaćma utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia – poddanie się operacyjnemu jej usunięciu to nierzadko jedyne wyjście. Niestety, czas oczekiwania na operację poprzez refundację jest niezwykle długi, dlatego coraz więcej osób korzysta z usług prywatnych klinik.
Przygotowanie do operacji – czy jest się czego obawiać?
Wbrew pozorom operacja zaćmy nie jest zabiegiem długotrwałym, po którym występują liczne powikłania. Operację przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a zatem podczas przygotowania do zabiegu, osoby z zaćmą nie są poddawane narkozie czy tradycyjnym przygotowaniom operacyjnym. Przeprowadza się natomiast badania, które mają na celu ustalenie, jaka dokładnie soczewka powinna być wszczepiona. Warto również pamiętać, że osoba, na której ma zostać przeprowadzona operacja, musi być zdrowa i nie mieć żadnych innych przeciwwskazań do zabiegu.
Operację zaćmy przeprowadza się współcześnie metodą fakoemulsyfikacyjną, która jednocześnie jest najskuteczniejszym sposobem usuwania zaćmy na świecie. Natomiast jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu konieczne będzie w przypadku tej metody dokładne zaplanowanie kroków operacji i przygotowanie pacjenta przed zabiegiem – łącznie z podaniem mu znieczulenia. Lekarz przeprowadzający operację w przypadku wykorzystania tej metody powinien mieć wszystkie narzędzie obok siebie.
Operacyjne leczenie zaćmy – kiedy trzeba przeprowadzić zabieg?
Współcześnie operacji zaćmy nie przeprowadza się tylko w momencie, kiedy choroba dojrzeje, a wzrok pacjenta będzie zagrożony utratą. Nie mniej jednak jest to czas, gdy operacja powinna zostać bezwarunkowo przeprowadzona. Oprócz tego o operację starać się może również pacjent, którego jakość życia znacznie spadła przy postępującym zmętnieniu soczewki, a także nie może wykonywać niektórych czynności – na przykład prowadzenia pojazdów po zmroku.