Kiedy powinnaś obowiązkowo zrobić badania USG w ciąży?

[REKLAMA]

Badanie USG nie tylko pozwala kontrolować prawidłowy przebieg ciąży, ale także umożliwia poznanie płci dziecka i wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Wiele kobiet zastanawia się jak często powinno się wykonywać badania w ciąży. W tej kwestii warto zaufać oficjalnym wytycznym Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które dokładnie określa częstotliwość badań prenatalnych.

Pierwsze badanie USG w ciąży – na czym polega?

Według zaleceń PTG badanie ultrasonograficzne należy powtórzyć przynajmniej cztery razy w ciągu całej ciąży. Oczywiście po konsultacji z lekarzem można to robić częściej. Zazwyczaj badanie jest wykonywane u kobiet, które otrzymały pozytywny wynik testu ciążowego. Ma ono miejsce między 5 i 10 tygodniem ciąży. Celem pierwszego USG jest weryfikacja wyniku oraz określenie położenia pęcherzyka ciążowego. Lekarz sprawdza również jego wielkość i kształt. Podczas USG, bada się także narząd rodny kobiety, a zwłaszcza kształt, wielkość oraz lokalizację macicy. Pierwsze badanie wykonuje się sondą dopochwową i nie wymaga ono specjalnych przygotowań. Należy jedynie pamiętać, że w przeciwieństwie do typowego USG – przed badaniem trzeba opróżnić pęcherz.

Kolejne badania USG – kiedy je wykonać?

Termin kolejnego badania ustala się na konsultacji ginekologicznej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je w następujących tygodniach ciąży:

  • Między 11 a 14 tygodniem ciąży – jest to tzw. USG genetyczne, którego celem jest ocena rozwoju płodu, w tym zbadanie narządów i wykrycie ewentualnych chorób i wad. Po drugim USG często można już określić wiek ciąży, a przez to spodziewany termin porodu. USG genetyczne przeprowadzane jest zazwyczaj z użyciem sondy przezbrzusznej.
  • Między 18 a 22 tygodniem ciąży – tzw. USG połówkowe, podczas którego lekarz ocenia rozwój płodu, a więc jego masę i anatomię. Określa także ważne parametry ciąży, takie jak: wiek ciążowy, ilość płynu owodniowego, lokalizacja łożyska oraz stan szyjki macicy.
  • Po 33 tygodniu ciąży – służy ocenie położenia i rozwoju płodu. Lekarz określa także lokalizację łożyska w stosunku do szyjki macicy, ilość płynu owodniowego i inne parametry ważne dla przebiegu ciąży.

USG – czy warto powtarzać je częściej?

Każda kobieta powinna wykonać minimalnie 4 badania USG, aby mieć stałą kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży. Równie ważne jest, aby badanie było wykonywane przez doświadczonego lekarza i przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego, np. w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie.  Lekarz może stwierdzić potrzebę częstszego powtarzanie USG lub wykonania dodatkowych badań prenatalnych. Niekiedy same kobiety chcą powtarzać USG częściej, ponieważ dzięki temu czują się spokojniejsze o zdrowie swoje i dziecka. Powtarzanie USG jest bardzo ważne, ponieważ wiele wykrytych chorób i nieprawidłowości można leczyć już w gronie matki. Jednak przy wyborze częstotliwości badań, warto zaufać doświadczeniu lekarza, który najlepiej potrafi ocenić konieczność wykonania badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *