Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

[REKLAMA]

Ultrasonografia to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Daje możliwość wykrycia wielu różnych stanów chorobowych, a przy tym może być wielokrotnie powtarzana bez szkody dla organizmu.

Istnieją różne wskazania do przeprowadzenia badania USG. Kiedy koniecznie należy to zrobić?

Na czym polega badanie USG?

USG to podstawowe badanie obrazowe, z reguły realizowane w celach diagnostycznych. Ultrasonograf jest narzędziem, które umożliwia precyzyjną ocenę kształtu i wielkości narządów wewnętrznych. W ten sposób określić można ich stan, a tym samym podjąć trafne decyzje dotyczące profilaktyki lub dalszego leczenia. Obraz uzyskany w badaniu USG uwidocznia bowiem nie tylko same narządy, ale również nieprawidłowości w ich strukturach – wszelkie zmiany nowotworowe, guzy czy mięśniaki. Ultrasonograf działa w oparciu o wykorzystanie fali ultradźwiękowej, która odbija się od badanych narządów. W poszczególnych środowiskach ulega ona rozproszeniu z różną prędkością, dzięki czemu możliwe jest rozróżnienie od siebie struktur poddawanych badaniu. Zapoznaj się z ofertą nowoczesnych ultrasonografów od Norax Medical przeznaczonych zarówno dla klinik medycznych, jak i weterynaryjnych.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego jest podejrzenie występowania zmian patologicznych w obrębie danego narządu wewnętrznego. Uwidocznienie zwyrodnień oraz innych zmian jest konieczne w diagnostyce wielu schorzeń. Najczęściej badanie USG wykonuje się celem potwierdzenia obecności torbieli, guzów lub innych nieprawidłowości. Ultrasonografia jest nieoceniona także przy ocenie rezultatów wprowadzonego wcześniej planu leczenia. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może zadecydować o podjęciu konkretnych kroków, np. kontynuowaniu terapii lub poprzestaniu na działaniach wyłącznie profilaktycznych.

Kiedy przeprowadza się badanie USG w ciąży?

Ultrasonografia jest jednym z podstawowych badań kobiet ciężarnych. Lekarz może w ten sposób ocenić stan rozwoju płodu oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. W późniejszych tygodniach, badanie USG jest też sposobem na trafne rozpoznanie płci przyszłego dziecka. Standardowo ultrasonograf należy zastosować po jednym razie w I, II oraz III trymestrze ciąży. Konieczność przeprowadzenia trzech badań ultrasonograficznych w ciąży wynika z zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Wykonuje się je kolejno w okresach 11-14 tyg. ciąży, 20 tyg. ciąży i 30 tyg. ciąży (plus minus dwa tygodnie).

Kiedy przeprowadza się dodatkową ultrasonografię w ciąży?

Dodatkowe badanie ultrasonografem w ciąży można wykonać, jeżeli występują do tego wskazania kliniczne. W niektórych przypadkach może być konieczne określenie np. położenia płodu, poziomu płynu owodniowego czy aktywności serca. Pojedyncze badanie USG czasem dokonywane jest celem oceny masy ciała dziecka lub potwierdzenia opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego. Ultrasonograf stosuje się też do ponownej oceny nieprawidłowości wykrytych wcześniej. Niezbędne jest wówczas posiadanie szczegółowego opisu wykonanych badań. Dodatkowo USG wykonuje się w nagłych sytuacjach, np. w przypadku krwawienia u matki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *