Komory normobaryczne w Polsce – co o nich wiemy?

[REKLAMA]

Normobaria, która od wielu lat wspomaga specjalistyczne leczenie wielu chorób, staje się coraz bardziej powszechną i popularną metodą dbania o zdrowie. Komora normobaryczna przestała być kojarzona wyłącznie ze szpitalami i specjalistycznymi ośrodkami medycznymi. Dlaczego warto z niej korzystać?

Pierwsze prywatne komory normobaryczne w Polsce powstały w 2013 roku. Od tego czasu mapa miejsc, w których można skorzystać z dobrodziejstw normobarii, szybko się zapełnia. Przed skorzystaniem z tego typu zabiegu, warto poznać jego zalety i sprawdzić, czym się charakteryzuje profesjonalna komora normobaryczna.

Idealna mieszanka powietrza

Tym, co czyni naszą planetę przyjazną dla życia, jest między innymi skład powietrza. Z biegiem czasu naukowcy dowiedli jednak, że mieszanka, którą oddychamy, nie jest wcale idealna dla naszego organizmu. Postęp nauki i technologii umożliwił natomiast stworzenie kompozycji pierwiastków, które mają wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wspomniany przepis zawiera 40 proc. tlenu, 2 proc. dwutlenku węgla i 0,5 proc. wodoru. To wszystko pod ciśnieniem 1500 hPa powoduje, że organizm człowieka podlega znacznie szybszej regeneracji, wolniej się starzeje, za to sprawniej funkcjonuje. Takie warunki oferują obecnie profesjonalne komory normobaryczne w Polsce.

Wpływ normobarii na zdrowie

Kolejne badania potwierdzają, że stosowana regularnie normobaria znacząco poprawia komfort życia. To właśnie z tego powodu przestała być jedynie specjalistyczną terapią stosowaną chociażby w leczeniu chorób płuc i ciężkich stanów po poparzeniach. Oto najważniejsze zalety normobarii:

  • Pobudzenie zdolności regeneracyjnych organizmu (np. po chorobach, operacjach, urazach, chemioterapii);
  • Wygaszanie stanów zapalnych;
  • Spowolnienie procesu starzenia;
  • Zmniejszenie obrzęku uszkodzonych tkanek;
  • Przeciwdziałanie osteoporozie;
  • Usprawnienie procesu dostarczania składników odżywczych;
  • Wspomaganie odchudzania;
  • Poprawienie wydolności fizycznej i psychicznej;
  • Przeciwdziałanie problemom z oddychaniem i chorobom płuc;
  • Wspomaganie zdrowego snu
  • Przeciwdziałanie depresji.

Komora normobaryczna – jak wygląda wizyta?

Sesja w komorze normobarycznej trwa zazwyczaj dwie godziny, podczas których oddychamy idealną mieszaniną substancji zawartych w powietrzu. Profesjonalna komora normobaryczna to miejsce, w którym w komfortowych, sprzyjających relaksacji warunkach, może przebywać nawet kilka osób. Fotele powinny być wygodne i posiadać regulowane oparcia. Wewnątrz panuje temperatura ok. 21 stopni, ale odczuwalnie może być nieco niższa, dlatego warto zabrać ze sobą cieplejsze okrycie.

W niektórych ośrodkach oferujących normobarię komory mają wydzielone strefy VIP dla osób, które preferują prywatność. Można w nich również skorzystać z gorących lub zimnych napojów, a nawet przekąsek. Na zabieg można wybrać się z bliską osobą lub wykorzystać spędzony w komorze czas na czytanie książki.

Przed wizytą warto zapytać, czy komora normobaryczna, do której się wybieramy, jest poddawana dekontaminacji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że korzystając z zabiegu wraz z innymi osobami, ryzyko zakażenia wirusami czy bakteriami zostanie zminimalizowane.

Artykuł powstał we współpracy z normolife.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *