Leczenie niepłodności – od czego zacząć, jakie badania wykonać w diagnostyce niepłodności?

[REKLAMA]

Niepłodność może mieć różne podłoże, tak jak różne przyczyny ma wiele innych schorzeń. Na szczęście istnieje szereg badań, które pozwalają określić rodzaj niepłodności i ustalić leczenie. Diagnostyka ma kluczowe znaczenie jeśli chcemy dojść do przyczyny tego, dlaczego nie możemy mieć dzieci.

Co daje i kiedy konieczna jest diagnostyka niepłodności?

Diagnostykę niepłodności zawsze przeprowadza się u obojga partnerów, aby dowiedzieć się u którego z nich występuje problem. Obecnie nie brakuje specjalistycznych ośrodków, gdzie można wykonać konkretne badania diagnozujące niepłodność, a Klinika Galena (www.klinikagalena.pl/leczenie-nieplodnosci) jest jednym z nich. Pacjent może tu liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie lekarzy.

W przypadku kobiet po 35 roku życia (po 6 miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę) należy przeprowadzić badania płodności. Diagnostyka niepłodności pozwala rozpoznać problem, przez który pary nie mogą począć dziecka, a dzięki uzyskaniu pewnych informacji można podjąć leczenie.

Od jakich badań zacząć diagnozowanie niepłodności?

Każdy lekarz, zanim sięgnie po inne środki, na początku przeprowadza z pacjentami wywiad lekarski. To on właśnie daje obraz ogólnego zdrowia pacjentki, informuje specjalistę o częstotliwości krwawień miesięcznych i ewentualnych innych przebytych chorobach. Wywiad pozwala także rozpoznać i zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Pacjentka ponadto dostarcza specjaliście informacji na temat swojego stylu życia, który również może stanowić bezpośrednią przyczynę niepłodności.

Badania diagnozujące niepłodność u kobiet

Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet może być dysfunkcja jajników. Aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu należy wykonać USG, które często potwierdza obecność pęcherzyków Graafa w okresie okołoowulacyjnym. Oprócz USG wykonuje się jeszcze badanie stężenia estradiolu oraz badanie poziomu progesteronu we krwi (na około 7 dni przed spodziewaną miesiączką). Na tym jednak nie koniec – kolejnym badaniem jest HSG i histeroskopia. Bardzo ważne są także badania genetyczne, hormonalne, immunologiczne oraz bakteriologiczne.

Innym rodzajem badania jest PCT czyli inaczej test postkoitalny. Przeprowadza się go pod koniec pierwszej fazy cyklu jajnikowego, przed samą owulacją, po stosunku. Test ma na celu ustalenie aktywności plemników w śluzie szyjkowym.

Jak zdiagnozować męską niepłodność?

Podstawowym badaniem diagnozującym jest tutaj badanie nasienia (seminogram) i wykonuje się je razem z badaniem na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (ASA). Materiał do badania mężczyzna oddaje po dwóch dniach wstrzemięźliwości seksualnej. Postawiona dzięki temu badaniu diagnoza pozwala ustalić przyczynę niepłodności i rozpocząć leczenie. Dodatkowymi badaniami u mężczyzn są badania w kierunku stresu oksydacyjnego, badania fragmentacji DNA plemnika, ocena morfologii, test wiązania kwasem hialuronowym oraz separacja diagnostyczna plemników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *