Wygląd zębów wpływa nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, ale również na ogólną kondycję zdrowotną. Stan zębów szczególnie istotny jest w przypadku ciężarnych kobiet, ponieważ może on oddziaływać na zdrowie płodu. Leczenie zębów u przyszłej mamy jest więc nie tylko wskazane, ale wręcz obligatoryjne, jeżeli zależy nam na dobrze naszego dziecka.
Co wiedzieć o leczeniu zębów w trakcie ciąży?
W społeczeństwie przyjął się stereotyp, zgodnie z którym którym ciężarne kobiety nie mogą chodzić do stomatologa. Jest to jednak olbrzymi mit, ponieważ w obecnych czasach stomatolodzy dbają o najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa, w efekcie czego leczenie zębów jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. Co więcej, kobieta może poprosić o miejscowe znieczulenie. W przypadku ciężarnych osób podaje się je bez leków obkurczających naczynia krwionośne. Eksperci rekomendują, aby kobieta w ciąży regularnie sprawdzała kondycję swoich zębów. Ich zdaniem powinno się chodzić do stomatologa nie rzadziej niż raz na trymestr ciąży. Najlepszym momentem do leczenia zębów jest w tym przypadku drugi trymestr, ponieważ w tym okresie dziecko oraz matka są narażone na najmniejsze reperkusje. Odradzane jest natomiast wykonywanie zabiegów stomatologicznych w pierwszym trymestrze. Wynika to z faktu, że w tym okresie występuje największe ryzyko poronienia, dlatego jeśli istnieje taka możliwość, to warto nieznacznie przełożyć planowany zabieg, aby nie zagrozić swojej nienarodzonej pociesze.
Czy można wybielać zęby podczas ciąży?
Jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych jest wybielanie zębów. Wiele osób marzy bowiem o nieskazitelnie białych zębach, które będą zachwycać pięknym kolorem. Naturalne uwarunkowania genetyczne nierzadko sprawiają jednak, że zęby mają lekko żółtawy kolor, co sprawia, że estetyka uśmiechu jest wyraźnie zaburzona. W takiej sytuacji pomocne może okazać się wybielanie. Nie jest ono jednak dostępne dla wszystkich. Kobiety w ciąży nie powinny bowiem korzystać z tej metody, gdyż może ona stanowić niemałe zagrożenie dla dziecka. Zabiegi estetyczne z zakresu stomatologii rekomenduje się robić dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Wybielanie zębów w okresie ciąży może być nie tylko niebezpieczne dla płodu, ale także dla przyszłej mamy. W tym okresie tkanki przyzębia są bowiem bardzo wrażliwe, w efekcie czego ingerowanie w nie może przynieść wiele niepożądanych skutków.
Leczenie próchnicy w ciąży – czy jest możliwe?
Próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób zębów. Niestety, bardzo często dotyka ona ciężarne kobiety. Leczenie próchnicy podczas ciąży jest nie tylko wskazane, ale również obowiązkowe, ponieważ utrzymujący się stan zapalny może stanowić spore zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Najlepszym momentem na leczenie próchnicy jest drugi trymestr. Wówczas kobieta nie powinna bowiem skarżyć się na złe samopoczucie, w efekcie czego dłuższe dłuższe przebywanie w pozycji leżącej na fotelu dentystycznym nie powinno wzbudzać u niej dyskomfortu. Podczas leczenia próchnicy dopuszczalne jest korzystanie ze środków pozwalających uśmierzyć ból oraz zredukować potencjalny stres. Zaleca się jednak unikania preparatów obkurczających naczynia krwionośne, aby zredukować ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy. Od razu po wejściu do gabinetu stomatologicznego należy poinformować specjalistę o ciąży, aby dostosował on sposób leczenia do bieżącej sytuacji.
Leczenie kanałowe w ciąży – o czym warto pamiętać?
Wiele osób obawia się, że leczenie kanałowe podczas ciąży jest niemożliwe, aczkolwiek nie jest to prawda. W nagłych przypadkach leczenie kanałowe jest bowiem w pełni możliwe u ciężarnych kobiet, jednak najlepiej, aby przeprowadzać je w drugim trymestrze. Decyzję o leczeniu kanałowym zawsze powinien podejmować stomatolog, uwzględniając stan uzębienia i ewentualne inne metody leczenia. Warto pamiętać o tym, że zbyt długie zwlekanie z leczeniem może prowadzić do poważnego stanu zapalnego w obrębie miazgi zęba, dlatego szybka reakcja w tym przypadku jest bardzo ważna. Kiedy zajdzie taka potrzeba, ciężarna kobieta może również zostać poddana leczenie endodontycznemu. Kobiety zmagające się z przewlekłym bólem zęba mogą również korzystać z tabletek i innych medykamentów. Najlepiej, aby były one oparte na paracetamolu – dzięki temu będą bezpieczne dla delikatnego organizmu matki. Więcej ostrożności należy zachować z antybiotykami. Niektóre z nich mogą bowiem zbyt mocno obciążać organizm przyszłej mamy, dlatego wszystkie wątpliwości zawsze należy konsultować ze stomatologiem.
Artykuł powstał przy wspólpracy z gabinetem stomatologicznym Oldent Tłuszcz.
Artykuł sponsorowany