Lekomania – jak sobie z nią radzić?

[REKLAMA]

Osoba uzależniona staje się bardziej obojętna na bodźce zewnętrzne i wykazuje niskie zdolności psychosomatyczne. W momencie, kiedy nie może zdobyć leku, staje się bardziej drażliwa, a nawet i agresywna. Lekoman sięga po środki farmaceutyczne bez wskazań medycznych, przyjmuje leki nawet po ustąpieniu objawów choroby i z czasem zwiększa ich dawki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Osoba uzależniona ma problem z odstawieniem przyjmowanego środka, ponieważ pojawiają się u niej nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego: silny lęk, niestabilność emocjonalna, narastający niepokój, zaburzenia snu, apatia, depresja, zaburzenia świadomości, dezorientacja, a nawet omamy. Przy głębszym uzależnieniu, obok objawów psychicznych, mogą pojawić się także objawy fizyczne, np. drżenie mięśni, biegunka, wymioty oraz bóle głowy.

Przyczyny lekomanii

Nadużywanie leków to prawdziwa plaga XXI wieku. Najbardziej narażoną grupą są kobiety w przedziale wiekowym 30-50 lat. Przyczyną uzależnienia mogą być problemy natury psychicznej – depresja, nerwica, lęki. Lekomania może być też w pewnym stopniu skutkiem hipochondrii – zaburzenia, w którym chory przesadnie dba o swoje zdrowie i panicznie boi się zachorowania na jakąkolwiek chorobę. Wiele przypadków uzależnień od leków bierze się z długotrwałej terapii po przebytym urazie lub operacji. Przez to, że leczenie trwało długo, osoba uzależniła się od danego medykamentu. Wśród innych przyczyn lekomanii wymienia się niską samoocenę lub kłopoty rodzinne, przewlekły stres, ciągły wysiłek intelektualny.

Sposoby leczenia

Leczenie lekomanii jest konieczne. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości. Im wcześniej osoba trafi pod opiekę specjalistów, tym większe szanse na wyjście z uzależnienia. Całe szczęście w dzisiejszych czasach istnieją różne sposoby leczenia lekomanii. Rodzaj terapii zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania nałogu. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest detoksykacja, a więc oczyszczenie organizmu z toksyn. Następnym – terapia indywidualna lub grupowa oraz wsparcie psychologa. Leczenie lekomanii to proces wymagający czasu. W procesie zdrowienia najważniejszą rolę odgrywają chęci uzależnionego.

Gdzie szukać pomocy?

Silna lekomania wymaga detoksu lekowego, który polega na stopniowym zmniejszaniu dawek przyjmowanego środka, co pozwala wyeliminować substancję uzależniającą z układu krwionośnego. Profesjonalny detoks oferuje m.in. Detox24h. Odtruwanie jest przeprowadzane przez specjalistę w zgodzie z procedurami medycznymi.

Artykuł powstał we współpracy z Detox24h.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *