Lukrecja – bogactwo naturalnych substancji

[REKLAMA]

Lukrecja to zioło, które ze względu na swoje prozdrowotne właściwości znalazło zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie. Surowcem wykorzystywanym w tych dziedzinach jest głównie korzeń, który po ususzeniu ma żółtawą barwę i jest bardzo słodki. Jakie właściwości wykazuje lukrecja i jakie korzyści przynosi jej suplementacja?

  1. Lukrecja – co to za roślina?
  2. Co zawiera lukrecja?
  3. Właściwości zdrowotne lukrecji
  4. Suplementacja lukrecji
  5. Lukrecja – przeciwskazania

Lukrecja – co to za roślina?

Lukrecja jest rodzajem byliny, która należy do rodziny bobowatych. Istnieje ponad 30 gatunków lukrecji, jednak najszersze zastosowanie ma lukrecja gładka. Pochodzi z Azji oraz Europy Południej, a największe jej uprawy znajdują się w Turcji, Rosji, Japonii, Chinach, Iraku i Hiszpanii. Korzenie lukrecji stosowano już w starożytności jako remedium pochodzenia naturalnego na wiele dolegliwości. Do dzisiaj aż 60% ordynowanych w Chinach leków roślinnych, bazuje na lukrecji.

Co zawiera lukrecja?

Lukrecja cechuje się bogatym składem chemicznym. Zawiera w składzie saponiny triterpenowe – glicyryzynę i sole kwasu glicyryzynowego, a także flawonoidy, np. glabrydyny oraz kumaryny. Za słodki smak lukrecji odpowiada glicyryzyna, która stanowi od 5 do 14% zawartości korzenia lukrecji, a także sacharoza, glukoza i mannitol.

Lukrecja bogata jest także m. in. w fitosterole, izoflawony, olejek eteryczny, żywice, polisacharydy, kwasy organiczne, lipidy i ich związki, aminokwasy, betainę, cholinę, sole mineralne, garbniki i witaminy z grupy B.

Właściwości zdrowotne lukrecji

Ze względu na bogaty skład, lukrecję cechuje wiele pozytywnych właściwości biologicznych.

Działanie sekretoliczne i wykrztuśne

Roślina ta pomaga w odkrztuszaniu flegmy. Rozrzedza śluz i zmniejsza jego gęstość w płucach i oskrzelach. Dzięki temu sprawdzi się u osób cierpiących na zapalenie oskrzeli. Przez hamowanie uwalniania histaminy, może też pomóc alergikom i osobom chorującym na astmę.

Aktywność przeciwzapalna

Lukrecja wykazuje działanie przeciwzapalne na błony śluzowe układu trawiennego. Przyspiesza proces gojenia się wrzodów i pomaga w regeneracji przewodu pokarmowego. Ponadto wykazuje aktywność przeciwwirusową, przeciwgrzybiczą i antybakteryjną.

Pozytywnie wpływa także na układ trawienny, łagodząc wiele dolegliwości. Ekstrakt z lukrecji może hamować rozwój Helicobakter pyroli – bakterii, która wywołuje wrzody oraz nowotwory dwunastnicy i żołądka.

Działanie estrogenne

Izoflawony zawarte w lukrecji wykazują zdolność do regulacji poziomu estrogenów w organizmie. Dzięki temu roślina łagodzi objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Lukrecja reguluje stężenie estrogenów oraz spowalnia rozkład progesteronu.

Lukrecja a próchnica

Roślina ta hamuje rozwój paciorkowca Streptococcus mutans, który odpowiedzialny jest za powstawanie próchnicy. Wyciąg z lukrecji można znaleźć w pastach do zębów oraz płynach do płukania jamy ustnej. Roślina ta zapobiega także osadzaniu się kamienia nazębnego, a także działa profilaktycznie, zapobiegając pojawianiu się trwałych przebarwień na zębach.

Pozytywny wpływ na działanie układu immunologicznego

Związki zawarte w lukrecji sprzyjają produkowaniu interferonu (białka działającego jak środek przeciwwirusowy). Następstwem tego jest aktywacja makrofagów, które biorą czynny udział oraz są bardzo ważne w przebiegu reakcji immunolgoicznej organizmu, spowodowanej infekcją.

Ochrona wątroby

Związki zawarte w lukrecji działają ochronnie na wątrobę. Pomagają w profilaktyce otłuszczenia wątroby oraz chronią przed niekorzystnym wpływem węglowodorów i metali ciężkich. Stosowanie lukrecji polecane jest przez fitoterapeutów w trakcie terapii toksycznego i wirusowego zapalenia wątroby.

Suplementacja lukrecji

Oprocz sproszkowanego korzenia lukrecji, na rynku dostępne są specjalne preparaty w formie tabletek lub kapsułek, które zawierają w składzie ekstrakt z lukrecji. Aby się w nie zaopatrzyć, najprościej jest odwiedzić sklep z naturalnymi suplementami, na przykład Sklep Życia.

Suplementy z lukrecją – https://www.sklepzycia.pl/lukrecja-suplementy – polecane są wszystkim osobom, które chcą wzmocnić naturalną odporność organizmu i poprawiać funkcjonowanie układu pokarmowego. Suplementacja preparatami z ekstraktem z lukrecji ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, dzięki czemu polecana jest kobietom, które dbają o zdrowie i urodę.

Lukrecja – przeciwskazania

Jak w przypadku każdego produktu, również w przypadku lukrecji istnieje kilka przeciwskazań do jej stosowania. Należą do nich:

  • choroba wątroby połączona z zastojem żółci, nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia równowagi wodnoelektrolitowej,
  • choroby przewlekłe, z którymi wiąże się regularne przyjmowanie leków – w takim przypadku należy skonsultować się wcześniej z lekarzem,
  • nie podaje się produktów na bazie lukrecji dzieciom poniżej 4 roku życia,
  • ciąża oraz okres laktacji.

Lukrecja to bogactwo naturalnych substancji, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Najprostszym i skutecznym sposobem na poprawę zdrowia jest suplementacja lukrecji w postaci np. kapsułek. Warto jednak wybierać produkty wysokiej jakości, z dużą zawartością glicyryzyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *